Saturday , 24 October 2020

HUMB JETEN 47-VJEÇARI NE MINIERE

Një 47-vjeçar humbi jeten në punë, pasi u zë poshtë nga presa metalike. Ngjarja ndodhi paraditen e së premtes në minieren e Spaçit në Mirditë, ndërsa viktimë mbeti shtetasi Anton Prenga nga Fani i cili ishte magazinier i minieres. Sipas të dhënave 47-vjeçari ka marrë goditje në kokë dhe ka mbërritur pa shenja jete në spitalin e Rrëshenit.

Trupi i viktimës është dërguar në morgun e spitalit ku do nështrohet mjekësisë ligjore. Në lidhje me ngjarjen kanë nisur menjëherë hetimet dhe po verikohen elementet e sigurisë të punës brenda minieres e cila është nën adiministrimin e një firme turke. Zona në fjalë përdoret për nxjerrjen e mineralit dhe janë të punësuar një numer i konsiderueshem punëtoresh të cilët janë kruesisht nga fshatrat e Mirditës.

Lexoni dhe kete

AKSION PER LOJERAT E FATIT NE LEZHE DHE KURBIN

Bazuar në informacionet e marra në rrugë operative dhe nga informacionet e adresuara nga qytetarët …