Tuesday , 16 August 2022

HYN LIGJI N FUQI, STUDENTT MUND T SHKOJN N SHKOLL ME ARM

Nj ligj i ri hyri n fuqi n shtetin amerikan t Teksasit q i lejon studentt t mbajn arm n ambientet universitare, por pa i ekspozuar publikisht. Studentt mbi 21-vje q kan leje arme t fshehur mund ti mbajn ato edhe n klas, sipas ligjit t ri.

Teksasi bhet kshtu shteti i tet amerikan q lejon studentt t mbajn arm n ndrtesat shkollore. Por shum student dhe zyrtar t arsimit t lart druhen se ky ligj i ri do t largoj t rinjt nga universitet e ktij shteti.

Ndrsa mbshtetsit e ligjit thon se ky sht nj hap kritik pr vetmbrojtjen dhe respektimin e t drejtave kushtetuese. Sipas republikanve teksan, armmbajtja n kolegje mund t parandaloj vrasjen masive t radhs.

Ata thon se vrassit n t shkuarn kan shnjestruar zona ku nuk ka arm, si ambientet universitare apo kinemat, sepse nuk hasin asnj rezistenc.

Por kritikt e ligjit, i cili hyri n fuqi n 50-vjetorin e vrasjes masive n Universitetin e Teksasit q i kushtoi jetn 14 njerzve, thon se armmbajtja n kolegje sht nj zgjidhje e gabuar q mund t sjell m shum dhun.

Disa akademik thon se ligji do t sjell edhe kufizimin e liris s fjals, pasi nse disa student jan t armatosur kjo do t krijoj nj atmosfer frike dhe mund t frenoj shkmbimin e ideve.

Sipas ligjit, studentt mund t mbajn arm t fshehura n ambientet shkollore, megjithse n disa zona si palestrat apo laboratort e kimis, jan t ndaluara. Shkollat private dhe kolegjet dyvjeare n Teksas jan t prjashtuara nga ligji i ri deri vitin e ardhshm.

TCH

Lexoni dhe kete

STARTOJNE KAMPIONATET PRANVERORE NE SHKODER

Këtë të mërkure kanë startuar lojërat e kampionateve pranverore. Lojëra që organizohen falë bashkëpunimit të …