Monday , 25 October 2021

I JEPET LAMTUMIRA E FUNDIT WILLY KAMSIT

Shkodra i ka dhene lamtumiren e fundit Ambasadorit Willy Kamsi. Ne nje pritje te vaket, ku homazhet u kryen nga miqte dhe Kisha Katolike, ambasadori u percoll per ne banesen e fundit.

Studiuesi Romeo Gurakuqi teksa shprehi ngushellimet, nuk harroi ti terheqe vemendjen edhe institucioneve te vendit.

Qeveria shqiptare kishte vendosur qe te vetmin perfaqesues ne homazhe te kishte zevendes ministrin e kultures Zef uni.

Ne varrezat e Rramjit aty ku u vendos te prehet trupi i Willy Kamsit,u zhvillua edhe mesha solemne ne nder te tij. Pas rnies s komunizmit, n vitin 1993, ai u emrua nga qeveria e partise demokratike ambasadori i par i Republiks s Shqipris pran Selis s Shenjt. Kamsi qndroi n kt detyr deri n Dhjetor t vitit 1996, t ciln e kreu me prgjegjshmri t lart, duke nderuar Shqiprin para prfaqsuesve t tjer diplomatik dhe para Selis s Shenjt. Willy Kamsi la pas nje thesar ne fushen e albanologjise.

Lexoni dhe kete

“GISHTËZAT”, SHFAQJE PËR FËMIJË NË AMBIENT TË HAPUR

E kishin përgatitur shfaqjen që të jepet në teatrin “Migjeni”, një shfaqje për fëmijë, me …