Saturday , 20 April 2019

IMPLEMENTOHET PROJEKTI FLOODIS N QARKUN E SHKODRES

Pr t shmangur fnomenin e prmbytjeve sht prezantuar projekti FLOODIS i cili do t implementohet pr her t par n qarkun e Shkodrs dhe n Shqipri. Ky projekt do t rekrutoj vzhgues nga terreni n mnyr q t merren masa sa m shpejt dhe t ndalohet prmbytja kshtu sht shprehur Shemsi PRENI, drejtor i pergjithshem i emergjencave civile.

Ky projekt do t jap efekte pozitive si n veri ashtu edhe ne jug mjafton q t kn nj smartphon m vete.

Sistemi FLOODIS synon t mbyll nj hendek t madh pr ekipet e menaxhimit t fatkeqsive natyrore dhe njsit e reagimit ndaj emergjencave duke u ofruar atyre nj platform t centralizuar dhe gjithprfshirse pr grumbullimin, ruajtjen dhe zhvillimin e informacionit rreth rasteve emergjente nga burime t ndryshme, duke prfshir edhe t dhnat e krijuara nga prdoruesi dhe analizat n rrjete sociale.

Lexoni dhe kete

“BILBILAT E VEGJEL TE SHKODRES KENDOJNE”, MBYLLET NATA E FUNDIT

Mbrëmjen e së mërkurës është përmbyllur nata e tretë dhe e fundit e festivalit “Bilbilat …