Breaking News

Imzot MASSAFRA: NE FOKUS TE VARFERIT, TE DHUROJME MESHIRE

Ka nisur me nje procession lutjesh hapja e vitit jubilar te meshires. Dhjetera besimtare katolike kane marshuar nga Kisha Fraeskane drejt katedrales Shen Shtjefeni.Ne oren 16:00 te se dieles eshte mbajtur mesha solemne e cila shenoj edhe hapjen e vitit jubilar si viti I meshires percaktuar edhe nga Papa Franesku. Qindra besimtare katolike kane marre pjese ne meshen e shenjte e cila u kremtua nga Arqipeshkevi Metropolitan Shkodwer- Pult Imzot Angelo Massafra. Ne fjalen e tij Massafra tha ky vit nuk ishte vetem deshire e Papa Franeskut qe te kishte ne vemendje meshiren, por e te gjithe kishes katolike ne mbare boten, teksa dha edhe nje mesazh te qarte mbi rendesine e te qenurit I meshirshem.Papa Franesku pruroi solemnisht Vitin Shenjt t jashtzakonshm t Mshirs Hyjnore,duke hapur e duke kaprcyer, Portn Shenjte t Baziliks s Vatikanit, pasi kryesoi Meshn Shenjte n Sheshin e Shn Pjetrit. Vit I cili edhe ne kishen katolike Shkoder do te kete nje sere aktivitetesh dhe lutjesh me qellimin e mire te faljes dhe dashurise ndaj njeri-tjetri.

 

Lexoni dhe kete

EKSPOZITA “4 N 1” NE GALERINE E ARTEVE SHKODER

2 fotografë dhe 2 piktorë organizuan pasditën e së premtes një ekspozitë në ambjentet e …