Thursday , 1 October 2020

INFORMACION PER SITUATEN NE TERRITORIN E BASHKISE SHKODER!

Qė prej ditės sė djeshme datė 07.11.2016, ndėrmarrja Ujėsjellės Kanalizime Shkodėr ėshtė vėnė nė gadishmeri tė plotė duke monitoruar situaten e rreshjeve tė shiut. Rreth orės 23:00 kemi vėrejtur prezencėn e ujit nė disa sheshe dhe rrugė tė qytetit, prezencė e cila ka zgjatur vetėm disa minuta, menjėherė kemi ndėrhyer me grupet tona tė gadishmėrisė duke pastruar puseta dhe segmente tė bllokuara nga mbeturina tė ndryshe dhe gjithēka ėshte normalizuar, puna ka vazhduar deri nė orėt e para tė mėngjesi dhe vazhdon akoma.

Prezencė ujit ka patur nė sheshin “Luigj Gurakuqi, sheshi “Nėnė Tereza” pėrballė hotel Turizmit, nė Bulevardin “Skėnderbeg”, rrugėn Arra e Madhe, si dhe nė rrugėn nga teatri Migjeni nė drejtim tė stadiumit.

NJĖSIA ADMINISTRATIVE RRETHINA
Mėsimi nė shkolla vazhdon normalisht, prurjet e lumit Kir janė nė rėnie, problem mbetet energjia nė tė gjithė njėsinė. Nė Nj.A., dje dhe sot nuk ka shėrbime pėr arsye tė mungesės sė energjisė. Nė shkollėn e Bardhajve po pėrgatitet riparimi i ēatisė, po ashtu edhe nė shkollėn e Hotit tė Ri.

NJĖSIA ADMINISTRATIVE POSTRIBĖ
Mėsimi vazhdon normalisht, energjia elektrike ėshtė e ndėrprerė. Situata vazhdon tė jetė si mė pare.

NJĖSIA ADMINISTRATIVE GUR I ZI
Fshat Kuē dhe Lagjja Kasape
1. Po rritet niveli i ujit qė nga ora 08:00 dhe deri tani, ėshtė rritur me 7cm.
2. Baza ushqimore pėr blektorinė dhe kulturat bujqėsore janė tepėr tė dėmtuara.
3. Sipėrfaqet e mbuluara me ujė janė nė tė njėjtat nivele.

NJĖSIA ADMINISTRATIVE ANA E MALIT
1. Dy ujėsjellėsat janė nė punė (njeri rrezikohet nga pėrmbytjet). Ėshtė lajmeruar drejtoria pėrkatės.
2. Shkollat janė mbyllur nė orėn 11:30 me urdhėr tė shtabit emergjensave. (me urdhėr tė drejtorėve tė shkollave.
3. Niveli i ujit po rritet, po shtohet sip. tokave nėn ujė. Ky shtim po vjen nga shkarkimet e HEC.
4.Te tjerat jane si me pare

NJĖSIA ADMINISTRATIVE DAJĒI
1- Vazhdon tė jenė pa energji elektrike fshati Darragjat.
2- Pritet pėr tė ndėrhyrė nė argjinaturėn e Darragjatit nga firma qė ka kryer punimet, ka 2 ditė qė pritet me ardh dhe asnje reagim.
3-Nė tė gjithė fshatrat ėshtė e njėjta situatė sikur ju kam informuar.
4-Hidrometri tregon 5.95 Cm nė kėteė moment.

NJĖSIA ADMINISTRATIVE BĖRDICĖ
Qendrat Shėndetėsore nė Trush dhe Bėrdicė janė nė gadishmėri
Bashkia Shkodėr nuk ka asnjė informacion zyrtar pėr nivelin real tė shkarkimeve nė hidrocentralet e Vaut tė Dejės dhe atė tė Fierzės.

Lexoni dhe kete

“TE RINJTE DUHET TE ORJENTOHEN DREJT KURSEVE PROFESIONALE”

TĆ« rinjtĆ« duhet tĆ« orjentohen drejt kurseve tĆ« formimit profesional pĆ«r tĆ« patur njĆ« vend …