Monday , 28 September 2020

INSTAT: BIEN EKSPORTET, NDIKIME NE RRITJEN EKONOMIKE!

Eksportet e mallrave shqiptare kan psuar rnie gjat shkurtit fakt q pritet t jap nj impakt t ndjeshm n ecurin ekonomike t vendit.INSTAT ka publikuar raportin e tregtis me jasht ku verehet se n shkurt 2015 eksportet e mallrave arritn vlern 18 mld lek, duke u ulur me 12,3 % n krahasim me Shkurt 2014 dhe duke u rritur vetm me 0,3 % n krahasim me Janar 2015.

Sipas t dhnave t Institutit t Statistikave nj prej zrave t eksportit q ka psuar uljen m t madhe sht nngrupi Minerale, lnd djegse, energji elektrike me 39,3 %.Kjo sipas ekspertve ka ardhur si pasoj e rnies s veprimtaris nxjerrse e ndikuar edhe nga ulja e mimeve t mineraleve dhe nafts n tregjet botrore.

Por mesa duket edhe prmbytjet kan dhn impact pasi eksportet e nngrupit ushqime kan psuar nj rritje modeste me vetm 4.6 % Ulja e nivelit t eksporteve ka ndikuar n rritjen e Defiitit tregtar t ktij muaji i cili sht 21 mld lek, duke u rritur me 10,9 % krahasuar me Shkurt 2014.Ndrkoh q importet vijojn t jen n t njjtin nivel duke psuar vetm nj ulje me 1.1% n krahasim me Shkurt 2014.Pjesa m e madhe e Shkmbimeve tregtare t Shqipris realizohet me vendet e BE zn 64,1 % t t gjith tregtis.Partnert kryesor tregtar jan Italia e cila mban vendin e par me (39,1 %) t volumit tregtar m pas vjen Kina me 7,6 %, Greqia (6,3 %) dhe Gjermania (5,6 %).

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit të vogël në skemën e TVSH-së është një …