Sunday , 27 September 2020

INSTAT: RRITEN MIMET PER MUAJIN KORRIK

mimet e ushqimeve kan shnuar rritje n Korrik krahasuar me ato t nj muaji m par. Prfundimi ka dal nga INSTAT n raportin mujor t indeksit t cmimeve t konsumit pr muajin korrik. Krahasuar me nj vit m par ato kan shnuar ulje me 1.3 prqind, por ka rritje krahasuar me muajin qershor. Grupet e produkteve q kan shnuar m shum rritje, jan ato t ushqimeve t konsumit, fruta perimeve, pijeve alkolike dhe duhanit.

Pr t vijuar me shendetsin, transportin dhe karburantt. Por krahasuar me vitin e kaluar n t njjtn perudh shifra ishte 1, 8 %, kt vit sht 1,3 %, nj ulje me 0,5 % . Por ajo q bie n sy sht rritja e cmimeve sidomos gjat muajit korrik, cfar ka sjell m shum shpenzime pr familjet shqiptare. Krahasuar me muajin qershor ka nj rritje t leht t cmimeve, t ushqimeve, si zarzavatet dhe frutat, ndrsa t bulmetet kan shnuar ulje me 3,4 %. Rritje ka shnuar edhe cmimi i nafts me 0,7 % dhe benzins me 0,9 %. Ndikimin kryesor e ka shnuar shrbimi arsimor me 10,1 % dhe grupi i pijeve alkolike dhe duhanit me 6,6 %.

Komunikimi gjithashtu ka rregjistruar nj rritje me vlern e 1,7 %. Rritjen m t madhe e shnon sektori i transportit dhe shendetsis me nj shifr prej 0,4 % m shum se muaji qershor. Kjo e lidhur edhe me rritje e leht t cmimit t karburanteve.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit të vogël në skemën e TVSH-së është një …