Sunday , 27 September 2020

INSTAT: VITE 2014 U PRODHUAR 13.2% ENERGJI ME PAK

Sipas INSTAT, viti i kaluar ka qenė i vėshtirė pėr prodhimin e energjisė elektrike. Energjia elektrike nė dispozicion e pėrftuar nga tė gjitha burimet nė vitin 2014 u ul me 0.8 pėr qind krahasuar me vitin 2013. Sasia e energjisė sė prodhuar nė vend dhe shkėmbimi i energjisė elektrike rezultoi 7.79 miliardė kilovatorė. Prodhimi neto vendas i energjisė elektrike pėrbėn 60.6 pėr qind tė energjisė nė dispozicion pėr konsum. Sasia gjithsej e prodhuar nė vend gjatė vitit 2014 ėshtė 4.73 miliardė kilovatorė, nga 6.96 miliardė kilovatorė prodhuar gjatė 2013, duke rezultuar me rėnie prej 32.1 pėrqindėsh. Burimi kryesor i prodhimit tė energjisė elektrike ėshtė prodhimi nga hidrocentralet. Prodhimi nga hidrocentralet publike pėrfaqėson 72.1 pėr qind tė prodhimit neto vendas, ndėrsa prodhimi i energjisė nga prodhues tė pavarur privatė dhe koncesionarė pėrbėn 27.9 pėr qind.

Nė krahasim me vitin 2013, humbjet nė rrjet janė ulur 15.8 pėr qind, nga 3.3 miliardė kilovatorė, nė 2.8 miliardė kilovatorė. Ato pėrbėjnė 35.7 pėr qind tė sasisė sė energjisė tė disponueshme pėr konsum. Humbjet nė shpėrndarje pėrbėjnė 94.2 pėr qind tė humbjeve nė rrjet, tė cilat rezultuan me rėnie 15.3 pėr qind.

Konsumi i energjisė elektrike nga konsumatorėt nė vitin 2014 ėshtė rritur 10.1 pėrqind krahasuar me njė vit mė parė, nga 4.6 miliardė kilovatorė, nė 5 miliardė kilovatorė. Konsumi i energjisė elektrike nga familjarėt dhe jofamiljarėt u rrit pėrkatėsisht me 10.2 dhe 9.9 pėr qind.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit tĆ« vogĆ«l nĆ« skemĆ«n e TVSH-sĆ« Ć«shtĆ« njĆ« …