Thursday , 1 October 2020

IZMIR SMAJLAJ SHPALLET KAMPION BALLKANI NĖ MES TĖ BEOGRADIT

Atleti shkodran Izmir Smajlaj ėshtė shpallur Kampion Ballkani nė garėn e kėrcimit sė gjati. Njė gjė e tillė ka ndodhur nė garat e Kampionatit Ballkanik tė sallave tė mbyllura qė po zhvillohen nė Beograd tė Serbisė. Pikėrisht edhe pėr kėtė, ky sukses I atletit tė kombėtares shqiptare merr edhe me shumė vlera sepse ka ngritur flamurin shqiptar nė mes tė Serbisė. Me rezultatin e tij 7 metra e 98 centimetra, sportisti I klubit Vllaznia njėkohėsisht ka thyer edhe rekordin kombėtar tė kėsaj disipline sportive nė salla tė mbyllura, rekord qė mbahej po prej tij por kėtė herė nė shifra mė tė larta. Paraqitja e Smajlajt nė kėtė kampionat ka qenė vėrtetė mbresėlėnėse.

Nė fakt, vetė ai por edhe trajneri Vildan Tufi nė prononcimin e tyre pėr televizionin Rozafa para nisjes pėr nė Beograd, shprehnin besimin e plotė se nė kėtė kampionat ishte e sigurtė futja nė zonėn e medaljeve dhe kėshtu ka ndodhur. Madje, menjėherė nė vendin e parė sepse rivalėt e tij kryesorė nė garė, nuk kanė arritur tė kėrcejnė aq sa ai. I Vetmi dyshim ishte nėse shkodrani do tė renditje I pari apo I dyti sepse rumuni Neagoe kėrceu 7 metra e 82 centimetra por edhe atė e ka kaluar ndėrkohė qė pėr atletin e vendit tė tretė, grekun Galazoulas nuk ka patur fare rivalitet sepse ai ka kėrcyer 7 metra e 53 centimetra, distancė qė Izmiri e kaloi nė tė pesė kėrcimet e tij.

Ky rezultat I sportistit tonė natyrisht qė ėshtė pėr t’u vlerėsuar dhe pėr t’u mbėshtetur sepse ėshtė njė nga krenaritė e sportit shqiptar. Megjithatė Smajlaj nuk do tė ndalet kėtu sepse pas pak ditėsh do tė kthehet sėrish nė Beograd, sepse aty do tė zhvillohet edhe Kampionati Europian, nė tė cilin padyshim do tė kėrkojė tė bėjė njė tjetėr paraqitje tė mirė dhe tė kėrkojė njė tjetėr sukses.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA E TIRANA NƋ ā€œRESHIT RUSIā€, POR PƋR TƋ PROTESTUAR

Kategoria Superiore e futbollit shqiptar vijon bojkotin dhe ndeshjet e javes se trete te saj …