Saturday , 24 October 2020

“JUGORI” I FASBINDER, PREMIERE ME 21 DHJETOR NE TEATRIN “MIGJENI”

“Jugori” i shkruar nga Rainer Werner Fassbinder do vij si premire ne Teatrin “Migjeni” ne regji te regjisorit te njohur Dino Mustafiq. Ne konferencen per media ne orag te premieres regjisori Mustafiq u shpreh se kjo eshte se kjo shfaqje prek secilin prej nesh duke qene se populli Shqiptar eshte nder me migratoret ne europe.

“Fasbinder ka qënë një revolucionar i vitit 67 te shekullit te kaluar. Ka hyrë në teatrin gjerman që është quajtur teatri i aksionit i cili ka qënë një teatër qe jane vene pjeset provokative te politikes. Ne kemi pas fatin te punojme nje tekst te rendesishem i cili eshte shumë aktual ne bote. Behet fjale për emigrantet. qe kane ikur nga vendi i vet dhe punojnë nëpër europëKeto probleme jane te dukshme siodomos sot ne europe , dhe ato mund te vihen ne disa atribute. Kjo eshte qe ne Europe ka shume paragjykime për jugoret, sterotipedhe ksenofobi. Për ne ka qënë shumë e rëndësishme që në mënyrë teatrale ta gërmojmë pasi shumë në këtë tavolinë e kanë ndjerë në lëkurën e vet dhe mendoj se këto emocione duhet ti ndaj me publikun. Mendoj se kemi bërë një shfaqje ku të gjithë duhet të pyesim vetën në cfarë botë jetojmë dhe cfarë duhet të bëjmë në të ardhmen.”

Nje bashkepun shume te rendesishem e cilesoi drejtorja e Teatrit Migjeni Rita Gjeka kete bashkepunim me regjisorin Dino Mustafiq. Ndersa aktoret Merita Smaja dhe Tristan Halilaj folen per shfaqjen.

Jugori i Fasbinder vjen si premiere me 21 dhjetor ne Teatrin ” Migjeni”.

Lexoni dhe kete

“AHENGU SHKODRAN” NË KOHË PANDEMIE

Qendra Kulturore “Pjetër Gaci” ka organizuar pasditën e së enjtes edicionin e radhës të “Ahengu …