Thursday , 2 August 2018

KANCERI I GJIRIT NJE SEMUNDJE QE PO MERR SHUME JETE NJEREZISH

Kanceri i gjirit është bërë pjese në listen e 5 sëmundjeve që po marrin më shumë jetë njerezish në bote e ku sigurisht bën pjesë edhe vendi yne. Shqetesimi është ngritur nga organizata Botërore e Shëndetësisë gjatë aktivitet sensinsibilizues të organizuar në Lezhë dy ditë më parë kunder kësaj sëmundje.Sipas statistikave të OBSH-së 57 mijë gra në botë vdesin çdo vit nga kanceri i gjirit.

Edhe në Shqipëri rastet e reja me këtë sëmundje janë dramatike.Sipas Zv Ministres së Shëndetësisë Ardjana Jaku çdo vit kemi 550 raset të reja me këtë sëmundje.

Gjatë muajit tetor janë zhvilluar një sërë aktivitesh në mbare vendin, duke kërkuar që të ketë më shumë ndërgjegjsim e sensibilizim kunder kësaj sëmundjeje.

Lexoni dhe kete

THETHI ME FLUKS TURISTESH  KETE SEZON VEROR

Ky sezon turistik ka njohur një numër të lartë turistësh, sidomos në fundjava, në zonën …