Saturday , 24 March 2018

“KANCERI I GJIRIT PARANDALOHET”

Muaji Tetor ėshtė muaji ndėrkombėtar i dedikuar pėr ndėrgjegjėsimin e popullatės rreth kancerit tė gjirit. Nė kuadėr tė kėtij muaji, Universiteti i Mjekėsisė, Tiranė bashkohet nė kėtė nismė dhe bashkėpunon ngushtė me Kėshillin Studentor tė Universitetit tė Mjekėsisė Tiranė dhe organizatėn “Brainstorm”, duke organizuar, , aktivitetin “Kanceri i Gjirit Parandalohet”.

Kjo nismė vjen si nevojė pėr tė rritur vėmendjen dhe mbėshtetjen pėr sensibilizimin, zbulimin e hershėm, trajtimin, si dhe kujdesin paliativ pėr kėtė sėmundje dhe, gjithashtu, pėr tė informuar tė gjithė se kjo sėmundje mund tė parandalohet.

Kanceri i gjirit ėshtė kanceri mė i zakonshėm i grave nė mbarė botėn, si nė vendet e zhvilluara dhe vendet nė zhvillim. Kjo rritje nė vitet e fundit ėshtė pėr shkak tė rritjes sė jetėgjatėsisė, rritjes sė urbanizimit dhe mėnyrave jo tė shėndetshme tė jetesės. Aktualisht nuk ka njohuri tė mjaftueshme pėr shkaqet e kancerit tė gjirit, por dihet se, zbulimi nė kohė i sėmundjes me anė tė kontrollit tė vazhdueshėm mbetet mėnyra mė efikase pėr parandalimin e tij.

Lexoni dhe kete

MILLJA: SHQETESIM MBETET PIKA KRITIKE E LIQENIT TE SHKODRES

Pika kritike e liqenit tĆ« ShkodrĆ«s mbetet shqetĆ«sim pĆ«r prefektin e Qarkut ShkodĆ«r, Ƈesk Millja. …