Saturday , 20 January 2018

KARDINAL ERNEST TROSHANI KREMTON MESHEN E SHENJTE

Pasi u emerua kardinal zyrtarisht pak dite me pare nga Papa Francesku,Dom Ernest Troshani ka mbajtur ne varrezat Rrmaj te Shkodres nje meshe ne nder te 38 martireve qe u lumnuan me 5 nentor nga Papa Francesku. Gjate celebrimitt e meshes se shenjte kardinali Ernest Troshani dha mesazhin e ruajtjes se besimit.

Me pas eminenca e tij kardinal Ernest Troshani ka bekuar varrin e prinderve te tij por dhe 38 martiret qe vuajten persekucionin me te eger komunist pasi nuk pranuan te braktisnin fene .Kardinali tha se ne duhet te ndjekim shembullin e martireve, te falim ata qe nuk besuan.

Dom Ernest Troshani u emerua kardinal nga Papa Francesku ne Vatikan me 19 nentor se bashku me 16 kardinale te tjere.

Lexoni dhe kete

LEZHA BEHET GATI PER TE PERKUJTUAR 550-VJETORIN E VDEKJES SE SKENDERBEUT

Lezha është bërë gati për të përkujtuar 550-vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj …