Monday , 17 January 2022

“Kerkesat per azil, rrezikojne liberalizimin”

Rritja e kėrkesave pėr azil po vė nė rrezik liberalizimin e vizave, ka qėnė kjo deklarata e sekretarit tė shtetit pėr azilin dhe imigracionin nė Belgjikė Theo Francken gjatė vizitės nė Shkoder ku u takua me kryekomunarėt e kėtij rrethi. Gjatė konferencės pėr shtyp, Francken theksoi se “Belgjika nuk ėshtė vendi ku deti ėshtė bėrė kos” dhe cdo kush mund tė kėrkojė azil.

“Belgjika nuk ėshtė vendi ku deti ėshtė bėrė kos. Kur konstatohen rritja e azilkerkuesve edhe ne vend si Gjermania, kjo do tė thotė qė edhe vende tė tjera tė BE- sė qofte tė evropes sė veriut qoftė Evropės sė Jugut, janė tė shqetėsuar nė lidhje me ceshtjen e liberalizimit tė vizave me Shqipėrinė. Prandaj dėshiroj ta pėrsėris ėshtė sidomos nė ineteres tė shqipėrisė dhe popullit shqiptarė qė tė pėrcillet mesazhi qė liberalizimi I vizave nuk duhet konsideruar si njė mundėsi pėr tė abuzuar me kėrkesat pėr azil. Por nga ana tjetėr kur konstatojmė qė sasia e pėrsonave qė abuzojnė me liberalizimin e vizave mbetet njėsoj ose rritet nga viti nė vit kjo do tė thotė qė gjendemi pėrballė njė problem shumė tė madh, dhe pėr kėtė arsye unė ndodhem nė Shkoder. Ne shpresojmė qė Shqipėria do tė vazhdojė qė tė jetė nė regjimin e liberalizimit tė vizave.”- ka deklaruar Francken.

Vetėm vitin qė lamė pas janė refuzuar 298 raste, ndėrsa viti 2010 shėnoi bumin mė tė madh tė kėrkesave me 2500 tė tilla. Gjatė viteve 2013 dhe 2014 nė Belgjikė numri I azil kėrkuesve shqiptarė ka qėnė me nga 500 kėrkesa, ndėrsa 90% e tyre vijnė nga veriu shqiptar. Belgjika ka hartuar njė legjislacion tė ri ku personat qė hyjnė ilegalisht nė kėtė shtet apo thyejnė vizėn, pėrveē kthimit nė atdhe marrin edhe sanksion 3-vjecar qė i penalizon tė shkelin zonėn Shengen.

Lexoni dhe kete

AVOKATET E LEZHES KUNDER HARTES SE RE GJYQESORE

Avokatet e LezhĆ«s paralajmĆ«rojnĆ« bojkot tĆ« punĆ«s nĆ«se nuk do merren nĆ« konsideratĆ« propozimet e …