KESH 5 MILIONE EURO IMPORT PER SITUATEN HIDRIKE

Situata e vshtir hidroenergjitike pr shkak t nivelit te ult t prurjeve n kaskadn e Drinit, si pasoj e mungess s reshjeve e ka detyruar Koorporatn Elektroenergjetike Shqiptare t nis importin q n ditt e para t vitit.
KESH ka bler energji n vlern e 5 milion eurove pr dy javt e para t janarit.
Reshjet e ktij muaji nuk pritet t ken intensitet t lart, ndaj koorporata , pr t mos cnuar sigurin e furnizimit t vendit me energji elektrike ka vlersuar si domosdoshmeri ruajtjen e rezervs hidrike, duke reduktuar prodhimin n rreth 400 GWh gjat periudhs janar-shkurt dhe parashikon t importoje rreth 50 % t energjis s krkuar nga OSHEE pr 2 muajt janar-shkur.
Vet kompania q prodhon energjin ka njoftuar n faqen e saj zyrtare se ka hapur proedurat e tenderimit dhe ka bler energji elektrike nga 10 kompani private.
N fund t dhjetorit, qeveria rishikoi srish buxhetin pr ti dhn KESH-it nj fond mbshtets prej 2 milion eurosh, pr t prballuar nevojat pr energjin.
Njkohsisht me KESH, edhe OSHE ka organizuar nj tjetr tender, ku ka bler energji n sasin e 11 milion eurove.
Sipas t dhnave t KESH rezerva energjetike llogaritet rreth 651.5 GWh.

Lexoni dhe kete

RRITJA E ÇMIMIT TË NAFTËS, KONFINDUSTRIA KUNDËR BALLUKUT

Konfindustria shprehet e shqetësuar lidhur me nismën e fundit të Ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, …