Wednesday , 20 November 2019

KESH 5 MILIONE EURO IMPORT PER SITUATEN HIDRIKE

Situata e vėshtirė hidroenergjitike pėr shkak tė nivelit te ulėt tė prurjeve nė kaskadėn e Drinit, si pasojė e mungesės sė reshjeve e ka detyruar Koorporatėn Elektroenergjetike Shqiptare tė nisė importin qė nė ditėt e para tė vitit.
KESH ka blerė energji nė vlerėn e 5 milion eurove pėr dy javėt e para tė janarit.
Reshjet e kėtij muaji nuk pritet tė kenė intensitet tė lartė, ndaj koorporata , pėr tė mos cėnuar sigurinė e furnizimit tė vendit me energji elektrike ka vlerėsuar si domosdoshmeri ruajtjen e rezervės hidrike, duke reduktuar prodhimin nė rreth 400 GWh gjatė periudhės janar-shkurt dhe parashikon tė importoje rreth 50 % tė energjisė sė kėrkuar nga OSHEE pėr 2 muajt janar-shkur.
Vetė kompania qė prodhon energjinė ka njoftuar nė faqen e saj zyrtare se ka hapur proēedurat e tenderimit dhe ka blerė energji elektrike nga 10 kompani private.
Nė fund tė dhjetorit, qeveria rishikoi sėrish buxhetin pėr t’i dhėnė KESH-it njė fond mbėshtetės prej 2 milion eurosh, pėr tė pėrballuar nevojat pėr energjinė.
Njėkohėsisht me KESH, edhe OSHE ka organizuar njė tjetėr tender, ku ka blerė energji nė sasinė e 11 milion eurove.
Sipas tė dhėnave tė KESH rezerva energjetike llogaritet rreth 651.5 GWh.

Lexoni dhe kete

ā€œKULTURA E KOMANIT DHE KOMANASITā€

Shoqata atdhetare MalĆ«sia nĆ« bashkĆ«punim me shoqatĆ«n atdhetare Ana e Malit dhe muzeun etnografik Leka …