Sunday , 27 September 2020

KESH nis eksportin e energjise! Radovani: Situata nenkontroll!

Qė nga ora 00:00 e ditės sė mėrkurė, ka nisur eksporti i energjisė elektrike qė prodhon sistemi hidroelektrik i vendit, kryesisht nga kapacitetet prodhuese tė kaskadės sė Drinit, qė operohen nga KESH.

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka kryer njė tender ditėn e martė, duke kontraktuar shitje tė energjisė sė prodhuar pėr tė paktėn dy javėt e ardhshme. Ēmimi ėshtė pranuar nė nivelin 38.5 euro pėr megavatorė. Me kėtė ēmim, KESH do tė rritė tė ardhurat e veta pėr 15 ditė nė masėn 2.5 milionė euro.

Nisja e eksportit tė energjisė ėshtė jo vetėm me interes financiar. Sekretari teknik i digave tė larta vendosi pak ditė mė parė qė, nė kushtet e reshjeve tė dendura, niveli i ujit nė Fierzė tė mos kalojė 291 metra mbi nivelin e detit, pėr tė shmangur rrezikun e pėrmbytjeve. Aktualisht prurjet nė ujėmbledhėsin e Fierzės, qė shėrben si rregullator edhe pėr dy HEC-et e tjerė mbi Drin, janė 500 metėr kub ujė nė sekondė, por me perspektivėn qė tė rriten sėrish.

Gjendja e prurjeve tė ujėrave dhe shkarkimet janė nėn kontroll dhe nuk ka rrezikshmėri per tu pėrmbytur por pėrseri portat duhet tė hapėn nė mėnyrė te kontrolluar qė mos tė krijohen sasi tė mėdha  prurjesh tė ujėrave, ky fakt eshte bere I ditur nga prefekti I qarkut Shkoder Paulin Radovani. Qarku i Shkodrės nė 24 orėt e fundit ka qenė nėn prezencėn e reshjeve tė shiut me intensitet tė ulėt nė zonat e ulėta, ndėrsa zonat malore nėn reshjet e deborės. Aktualisht prurjet nė HEC janė rritur. Fierza ėshtė 4 metra larg pikės kritike dhe prurjet 900 deri nė 1 mijė metėr/kub. Po  punohet pėr tė shmangur pėrmbytjet ndėrkohe qė hidrovoret e Velipojės dhe Casit janė nė punė, ndėrkohė niveli i lumenjve ka pėsuar rritje.

 

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit tĆ« vogĆ«l nĆ« skemĆ«n e TVSH-sĆ« Ć«shtĆ« njĆ« …