Tuesday , 16 January 2018

KESH NIS IMPORTIN, 7.2 mln EURO PER ENERGJINE

Pėr herė tė parė pėr kėtė vit, Koorporata Elektroenergjetike Shqiptare ka nisur importin e energjisė elektrike, diktuar nga niveli i ulėt i ujit nė Liqenin e Fierzės.Tė dhėnat e fundit nga KESH tregojnė se Fierza ka rėnė nė kuotėn e 272 metrave nga 296 m qė ėshtė maksimumi i lejuar.

Blerja e energjisė elektrike po pėrballohet me fondet e Koorporatės, pa prekur garancinė sovrane tė Qeverisė. Referuar programit ekonomik tė KESH, deri nė fund tė vitit Koorporata ka nė dispozicion 20 mln euro pėr tė mbuluar nevojat e vendit pėr blerje tė energjisė, ndėrkohė qė vetėm pėr tetorin janė blerė 7.2 mln euro energji elektrike.

Tė dhėnat nga Kaskada e Drinit tregojnė se dy hidrocentralet e tjera, Komani dhe Vau i Dejės nuk kanė patur rėnie, por sėrish kapaciteti i tyre varet nga Fierza qė ka grumbullimin kryesor tė ujit.Megjithatė, me nisjen e reshjeve tė shiut, niveli i ujit nė Fierzė pritet tė rritet, ēka do tė reduktojė blerjen e energjisė.

Lexoni dhe kete

ISH KREU I ARRSH-SE PADITET NƋ PROKURORI, 54 MLN USD DƋM NƋ RRUGƋN TIRANƋ-ELBASAN

Ministri i InfrastrurĆ«s dhe EnergjisĆ« Damian Gjiknuri ka kallĆ«zuar nĆ« ProkurorinĆ« e Krimeve tĆ« RĆ«nda …