Breaking News

KESH: ULEN SHKARKIMET NE KASKADEN E DRINIT

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare bėn tė ditur se janė reduktuar shkarkimet nė kaskadėn e Drinit, dhe ėshtė ulur niveli i liqeneve. Situata paraqitet nė kontroll.

Sipas KESH, aktualisht prurjet po shfrytėzohen duke ngarkuar maksimalisht tė gjitha turbinat disponibėl nė Fierzė, Koman dhe Vau i Dejės. Prodhimi ditor ėshtė rreth 24.000 MWh. Kjo sasi energjie po pėrdoret pėr tė mbuluar kėrkesėn e klientėve fundorė, humbjet e OSHEE dhe OST, ndėrsa sasia e tepėrt po eksportohet. Aktualisht rezerva energjitike ėshtė 1220 GWh.

KESH bėn tė ditur se kuotat po menaxhohen nė zbatim vendimit tė Komisiont tė Posacėm tė Trajtimit tė Plotave. Gjatė 24 orėve tė fundit niveli nė liqenin e Fierzės ėshtė ulur me 40 cm. Nė total shkarkimet janė reduktuar dhe KESH  gatanton se ato do tė jenė gjithmonė mė tė ulta se nivel i prurjeve natyrale, pėr tė reduktuar efektin qė mund tė shkatojnė reshjet.  Aktualisht, prurjet natyrale nė kaskadė janė 2150 m3/sec ndėrsa shkarkimet 1350 m3/sec.

Lexoni dhe kete

12 SHKURT, AFATI I FUNDIT PER DOREZIMIN E DEKLARATES VJETORE

Drejtoria e PĆ«rgjithshme e Tatimeve, nĆ«pĆ«rmjet njĆ« njoftimi tĆ« shpĆ«rndarĆ«, kujton se data 12 Shkurt …