Sunday , 25 October 2020

Kisha e Shn Shtjefnit n Blinisht

sht unike n llojin e saj, por nuk ka marr vmendjen e duhur gjat 24-vitve t fundit. Kisha e Shn Shtjefnit n Blinisht t Lezhs e ndrtuar q n shekullin e 12, sht monument kulture q mbrohet nga shtetit, por q sot kt pamjet. Muret jan shembur, ndrsa gjat vitve t fundit sht grmuar n mnyr pirateske, duke br q ky objket kulti t shkoj drejt rrnimit t plot.

Prshkak t ksaj rndsie zyra e kultures kombtare n Lezh ka kthyer vmendjen nga kjo kish e cila isht ln n harres prej vitsh. Fillimisht ka nisur pastrimi nga vegjetacionet, ndrsa Prgjegjsi i Kultures Kombtar pr Lezhn Paulin Zefi ka br t ditur se do t ndrhyhet shum shpejt pr t shmangur shembjen e plot t ksaj kishe.

Kisha e Shn Shtjefnit sht e vetmja Kishe KATOLIKE E STILIT ARKITEKTONIK ROMANIK-GOTIK ne vendin tone qe eshte akoma ne kembe, ndrsa ka t konservuar te gjithe elementet dhe materialin origjinal me te cilin ka qene e ndertuar perpara 723-vitesh nga arkitektet dhe mjeshtrat me te mire te ardhur nga Franca. Kjo sht hera e par q sektori i monumenteve te kultures n Lezh kthen syt n kt monument kulture i cili ishte mbuluar prej vitsh nga pluhuri i harress.

Lexoni dhe kete

“AHENGU SHKODRAN” NË KOHË PANDEMIE

Qendra Kulturore “Pjetër Gaci” ka organizuar pasditën e së enjtes edicionin e radhës të “Ahengu …