Friday , 23 October 2020

KISHA KATOLIKE SHQIPTARE KA 38 MARTIRE

Papa Franēesku firmos zyrtarisht martirizimin e 38 Martirėve tė Kishės katolike ndersa shpalli dekretin e martirizimit tė 38 martireve tė vrarė nė 1945-1974.Njoftimi ėshtė dhėnė nga Imzot Angelo Massafra, presidenti i Konferencės Ipeshkvnore.

“Dje, mė 26, Dita e Nėnės sė Kėshillit tė Mirė, Pajtorja e Shqipėrisė dhe e Shkodrės, pasdrekė, Ati i Shenjtė Franēesku, duke pranuar nė audiencė Kardinalin Angelo Amato SDB, Prefekti i Kongregatės pėr ēeshtjen e Shenjtėrve, nėnshkroi Dekretin e Lumturimit tė 38 Shėrbėtorėve tė Hyjit, Imzot Vinēenc Prennushi e Shokėt, Martirė. Firmosja e Dekretit ėshtė akti i fundit pas itinerarit tė gjatė tė Procesit Dioqezan rezultati i tė cilit ėshtė studiuar gjatė dhe ėshtė miratuar si nga Komisioni i Teologėve ashtu edhe nga ai i Kardinalėve. Konferenca Ipeshkvore Shqiptare, nė marrėveshje me Kongregatėn pėr Ēėshtjet e Shenjtėrve dhe me Postulacionin e Pėrgjithshėm tė Fretėrve Minorė, do tė caktojė dhe do tė komunikojė vendin dhe datėn nė tė cilėn do tė zhvillohet Kremtimi solemn i Lumturimit.”- theksoi Imzot Massafra.

Ne deklarate e  publikuar nga zyra e shtyptit tė Vatikanit qė mban datėn 26 prill 2016 thuhet se Kongregacioni i Cėshtjeve tė Shėnjtėrimit nė Vatikan dekreton martirizimin e Imzot Vincenzo Prenushi Ipeshkop i Durrėsit e tė 37 meshtarėve tė tjerė tė vrarė prej vitit 1945 mė 1974, nė Shqipėri.

Lexoni dhe kete

MANASTIRLIU: BRENDA VITIT PƋRMBUSHIM ANGAZHIMIN PƋR MAMOGRAFI NƋ ƇDO SPITAL RAJONAL

Ministrja e ShĆ«ndetĆ«sisĆ« dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nga Lezha deklaroi se brenda vitit do …