Thursday , 24 September 2020

KLSH KALLEZON NE PROKURORI 4 ISH DREJTUES TE HIPOTEKES SHKODER

Kontrolli i Lartė i Shtetit ka kallėzuar nė Prokurori 4 ish-drejtues tė Hipotekės Shkodėr, 5 juristė dhe 5 hartografė pasi akuzohen se kanė regjistruar pasuri me sekuestro konservative duke lėshuar certifikata pronėsie; kanė regjistruar pasuri nė mungesė tė urdhrit tė regjistruesit; kanė regjistruar pasuri me leje ndėrtimi me mospėrputhje ndėrmjet sipėrfaqes sheshit tė ndėrtimit dhe certifikatės sė pronėsisė; kanė regjistruar pasuri tė llojit “Pyll” duke ndryshuar zėrin kadastral nga kullotė nė pemėtore.Kontrolli i Lartė i Shtetit, nė zbatim tė programeve tė auditimit ka pėrfunduar auditimin nė Zyrėn Vendore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme Shkodėr, pėr periudhėn Janar 2013 – Qershor 2015 tė aktivitetit tė kėtij institucioni.

Nga auditimi, u konstatuan njė sėrė shkeljesh tė dispozitave ligjore e nėnligjore mbi bazėn e tė cilave KLSH, ka depozituar pranė Prokurorisė sė Rrethit Shkodėr, kallėzim penal pėr 14 persona nėpunės tė kėtij institucioni (4 ish-Drejtues tė Zyres Vendore te Regjistrimit tePasureive te Paluajtshme Shkodėr Neritan Kalamishi, Orest Vucaj, Paulin Zadeja, Ilir Niklekaj, 5 jurist B.L, R.H, V.P, E.Sh, A.N. dhe 5 hartograf B.Sh, S.H, G.T, A.T, R.G), me akuzėn e “Shpėrdorimit tė detyrės”, tė cilėt nėpėrmjet veprimeve dhe mosveprimeve tė tyre tė kundėrligjshme i kanė shkaktuar shtetit njė dėm prej 5.8 milion lekė. KLSH i ka rekomanduar .

Kryeregjistruesit tė Zyres Qendrore te Regjistrimit te Pasurive te Paluajtshme Tiranė, fillimin e procedurave administrative pėr dhėnien e masės disiplinore, nga “Vėrejtje” deri “Ndėrprerje tė marrėdhėnie tė punės”, sipas shkallės sė pėrgjegjėsisė, pėr 20 nėpunės tė ZVRPP Shkodėr.

Lexoni dhe kete

POLICIA E LEZHES DHE FNSH ZBARKOJNE NE TERREN

NĆ« zbatim tĆ« planit operacional pĆ«r mbajtjen nĆ«n kontroll tĆ« situatĆ«s kriminale dhe rendit publik, …