Friday , 30 October 2020

KONCERT NE KUADER TE JAVES SE KULTURES ITALIANE

Mbremjen e se dieles eshte zhvilluar nje koncert i kuintetit frymor “Anemos” i cili vinte ne kader te javes dhe kultures dhe gjuhes italiane neper bote.Ky koncert organizohej nga Insituli italian i kulteres ne bashkepunim me Konsullaten italiane ne Shkoder  dhe Bashkine Shkoder. I pranishem ne kete koncert ishte dhe Zv.Ministri i  Kultures Zef Cuni i cili tha se ky koncert erdhi pikerisht ne vendin e duhur aty ku gjen artin dhe kulturen.

Ne repertorin e ketij kuinteti perfshiheshin pjese nga muzikante te njohur neper bote.

Te pranishem ishin edhe drejtoresha e Institutit italian Adriana Frisenna dhe konsulli italian ne Shkoder Vito Stigliani. Tingujt e instrumenteve frymore mberthyen per disa minuta publikun artdashes shkodran te muzikes klasike.

Lexoni dhe kete

“NË SYTË E MI”

“NĂ« sytĂ« e mi” titullohej drama e shfaqur nĂ« sheshin para BashkisĂ« ShkodĂ«r, nga trupa …