Konferenca Ipeshkvnore: Personave qe u prishen banesat nga INUK, te strehohen

Ka mbyllur punimet Asambleja e Zakonshme e Konferencės Ipeshkvnore tė Shqipėrisė. Gjatė kėtyre dy ditėve ipeshkvijtė trajtuan ēėshtje me rėndėsi pėr jetėn e Kishės Katolike nė Shqipėri, ndėrsa kanė qenė tė pranishėm edhe ipeshkvijtė e ftuar nga Tivari e Kosova. Gjatė Asamblesė ėshtė diskutuar edhe ēėshtja e prishjes sė ndėrtimeve pa leje, pėr tė cilėn Kisha Katolike u ka kėrkuar qytetarėve tė respektojnė ligjin.

Por, nė tė njėjtėn kohė ajo u bėn thirrje autoriteteve shtetėrore qė nė disa zona tė varfėrisė ekstreme, para se autoritetet tė vendosin pėr prishjen e ndonjė banese pa leje, do tė ishte mirė qė tė sigurohen alternativa strehimi pėr ato familje qė e kanė tė pamundur njė gjė tė tillė.

Ēėshtje tjetėr me rėndėsi qė ėshtė diskutuar nga Asambleja e Ipeshkve ishte ajo e punės. “Ėshtė mjaft shqetėsues fakti se nuk ka njė kontroll tė rreptė mbi zbatimin e ligjit pėr pagėn minimale. Paga minimale, jo vetėm qė ėshtė vogėl nė vetvete, por shpesh nuk mjafton as pėr tė ushqyer fėmijėt nė ndonjė familje ku punon vetėm njė pjesėtar. Papa Franēesku e pėrsėrit shumė shpesh se kush i heq punėn njė njeriu, i ka hequr dinjitetin”, thuhet nė deklaratėn e Konferencės Ipeshkvnore tė Shqipėrisė.

Nė fjalėn e tij nė Asamble Imzot Angelo Massafra, President i KISH, bėri njė pėrmbledhje tė veprimtarive tė zhvilluara nė kėtė vit sipas programit dhe vendimeve tė plenares sė fundit, duke vėnė theksin mbi suksesin e vizitės sė Atit tė Shenjtė nė Shqipėri nė shtator tė kėtij viti.

Ipeshkvijtė e pranishėm pėrgėzuan Imzot Angelo Massafrėn pėr emėrimin e tij si Zv/ President i ĒEE (Kėshilli i Konferencave Ipeshkvnore tė Evropės). Imzot Massafra, bashkėndau pėrvojėn e tij nė Sinodin e Jashtėzakonshėm mbi Familjen qė u zhvillua nė Romė nga data 5-19 tetor.

Asambleja Kombėtare pėr Ungjillėzimin e Ri qė ishte parashikuar nė fund tė shtatorit 2014 do tė zhvillohet nė data 18-20 qershor 2015 nė Shkodėr.

Lexoni dhe kete

RRUGA E THETHIT, SHUMƋ PREMTIME POR ASNJƋ NDƋRHYRJE

Rruga e Thethit vijon tĆ« jetĆ« problem pĆ«r banorĆ«t e zonĆ«s. NjĆ« problem me tĆ« …