Friday , 17 September 2021

KONFERENCA IPESHKVORE E SHQIPERISE, “ZOJA E SHKODRES, DRITA E SHQYPNISE”

Pas Lumnimit te Vinçens Prennushit me 37 shoke martire, nje tjeter ngjarje e rendesishme eshte shenuar per kishen ne Shqiperi, jubileu i “550 vjetorit te shpernguljes se Zojes se Keshillit te Mire ne Genazzano” te Italise. Per kremtimin e kesaj ngjarje, Konferenca Ipeshkvnore e Shqiperise organizoi kete te Merkure nje koncference per mediat ku beri publike kalendarin e aktiviteteve per nder te Zojes. Per kete ngjarje te rendesishme folen arqipeshkvi i dioqezes Shkoder- Pult, Imzot Angelo Massafara dhe famullitari i Shkodres, Dom Artur Jaku.

Aktivitetet ne nderim te kesaj figure do te fillojne qe te Shtunen tek seminari nderdioqezan ne Shkoder dhe do te perfundojne te Merkuren e ardhshme me meshen solemne tek Shenjtorja e Zojes se Keshillit te Mire, ku meshen do ta udheheqe i derguari i selise se shenjte, kardinali Franc Rode.

Lexoni dhe kete

“GISHTËZAT”, SHFAQJE PËR FËMIJË NË AMBIENT TË HAPUR

E kishin përgatitur shfaqjen që të jepet në teatrin “Migjeni”, një shfaqje për fëmijë, me …