Tuesday , 21 November 2017

KONFERENCE PERKUJTIMORE PER LEVIZJEN E POSTRRIBES

71-vjetori i Levizjes Antikomuniste te Postrribes eshte perkujtuar edhe ne muzeun e Deshmise dhe Kujteses te qytetit te Shkodres. Ne kete muze u zhvillua nje konference perkujtimore  rreth kesaj levizje, nje nder levizjet e para antikomuniste ne vendin tone. Agron Tufa, drejtor ekzekutiv i Institutit te Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, tha se kujtimi per Levizjen e Postrribes duhej te hyje ne brezat shkollor.

Ndersa, Hamza Kazazi, djali i Jup Kazazit, udheheqesit te Levizjes se Postrribes, u shpreh se e verteta e kryengritjes se Postrribes nuk ka dale akoma sic duhet, ndersa theksoi se kjo levizje ka qene per tu bere kryengritje e pergjithshme.

Kryengritja e Postrribes nisi me 9 shtator te vitit 1946, por u shtyp me dhune, duke shkaktuar vdekjen e shume banoreve te zones se Postrribes.

Lexoni dhe kete

EKSPOZITA “SHKODRA NE DOKUMENTET ARKIVORE OSMANE”

Pasditen e se Premtes eshte organizuar hapja e ekspozites “Shkodra ne Dokumentet Arkivore Osmane”. Ekspozita …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin