Wednesday , 17 January 2018

KONFINDUSTRIA: KASAT FISKALE OLIGOPOL

Vetėm 2 jave pas nisjes sė aksionit kundėr informalitetit, biznesi i kėrkon qeverisė tė liberalizoje tregun e kasave fiskale. Nė njė deklaratė pėr mediat, Konfindustria vėren se tregu i kasave funksionon nė kushtet e njė oligopoli duke u shndėrruar nė njė pengesė pėr formalizimin e ekonomisė.

Sipas Konfindustrise, pėrveē liberalizimit te tregut te kasave fiskale, qeveria duhet tė marrė edhe disa masa tė tjera si: 1-Krijimi i mundėsive ligjore qė bizneset tė krijojnė marrėdhėnie te drejtpėrdrejta teknologjike/pa ndėrmjetės operatore tė licencuar, me institucionet fiskalė nė mbajtjen dhe kalimin e te dhėnave financiare, 2- Pėrcaktime tė sakta ligjore pėr pėrgjegjėsitė biznes-operatore tė licencuara nė pėrballjen e tyre me institucionet shtetėrore.

Sipas Konfindustrias, plotėsimi i kėtyre kėrkesave do tė ēojė nė uljen e kostove te shitjes dhe mirėmbajtjes se kasave fiskale, sidomos pėr biznesin e vogėl drejperdrejt e lidhur me suksesin e luftes per formalizimin e economies ne shkalle kombetare.

Lexoni dhe kete

ISH KREU I ARRSH-SE PADITET NƋ PROKURORI, 54 MLN USD DƋM NƋ RRUGƋN TIRANƋ-ELBASAN

Ministri i InfrastrurĆ«s dhe EnergjisĆ« Damian Gjiknuri ka kallĆ«zuar nĆ« ProkurorinĆ« e Krimeve tĆ« RĆ«nda …