Sunday , 27 September 2020

Korrupsioni, BE: N Shqipri duhen institucione me integritet

Korrupsioni sht kriminal dhe imoral. sht vjedhje q ju bhet ju t gjithve dhe secilit qytetar shqiptar. Ata q shfrytzojn besimin e publikut pr prfitime personale duhet t mbajn llogari. Politikat q mbshtesin integritetin dhe qeverisjen e mir duhet t ken prparsi kye. Integriteti sht thelbsor pr ndrtimin e institucioneve mjaftueshm t forta pr t’i rezistuar korrupsionit”, vuri n dukje ambasadorja Romana Vlahutin e BE, n fjaln e hapjes.

“Parandalimi dhe lufta kundr korrupsionit sht shtje kye n agjendn e zgjerimit dhe nj nga shqetsimet kryesore q duhet trajtuar n Shqipri. Tani sht thelbsore t shohim prpjekje bindse, progres t qndrueshm, si dhe rezultate t prekshme dhe t qndrueshme n kt fush”, prforcoi Vassilis Maragos, kreu i drejtoris s Shqipris n Komisionin Evropian pr Zgjerim.

Takimi u mbajt n kuadr t vlersimit t gjetjeve nga projekti i Vlersimit t Kuadrit Antikorrupsion, i cili kushtoi 300 mij euro. Projekti vlersoi kuadrin ligjor dhe institucional ekzistues pr parandalimin e lufts kundr korrupsionit n Shqipri, si qasjen n informacionin publik, financimin e partive politike, deklarimet e pasurive nga zyrtart publik, rregulloren e konfliktit t interesit, hetimin, ndjekjen penale dhe dnimin e korrupsionit, si dhe luftn kundr korrupsionit n sistemin gjyqsor.

Lexoni dhe kete

“NËSE KA VULLNET POLITIK, SHQIPËRIA MUND TË KETË ZGJEDHJE TË LIRA”

Nga Shkodra, ambasadori britanik në vendin tonë, Duncan Norman, deklaroi se nëse ka vullnet politik, …