Tuesday , 29 September 2020

Korrupsioni, BE: Nė Shqipėri duhen institucione me integritet

“Korrupsioni ėshtė kriminal dhe imoral. Ėshtė vjedhje qė ju bėhet ju tė gjithėve dhe secilit qytetar shqiptar. Ata qė shfrytėzojnė besimin e publikut pėr pėrfitime personale duhet tė mbajnė llogari. Politikat qė mbėshtesin integritetin dhe qeverisjen e mirė duhet tė kenė pėrparėsi kyēe. Integriteti ėshtė thelbėsor pėr ndėrtimin e institucioneve mjaftueshėm tė forta pėr t’i rezistuar korrupsionit”, vuri nė dukje ambasadorja Romana Vlahutin e BE, nė fjalėn e hapjes.

“Parandalimi dhe lufta kundėr korrupsionit ėshtė ēėshtje kyēe nė agjendėn e zgjerimit dhe njė nga shqetėsimet kryesore qė duhet trajtuar nė Shqipėri. Tani ėshtė thelbėsore tė shohim pėrpjekje bindėse, progres tė qėndrueshėm, si dhe rezultate tė prekshme dhe tė qėndrueshme nė kėtė fushė”, pėrforcoi Vassilis Maragos, kreu i drejtorisė sė Shqipėrisė nė Komisionin Evropian pėr Zgjerim.

Takimi u mbajt nė kuadėr tė vlerėsimit tė gjetjeve nga projekti i Vlerėsimit tė Kuadrit Antikorrupsion, i cili kushtoi 300 mijė euro. Projekti vlerėsoi kuadrin ligjor dhe institucional ekzistues pėr parandalimin e luftės kundėr korrupsionit nė Shqipėri, si qasjen nė informacionin publik, financimin e partive politike, deklarimet e pasurive nga zyrtarėt publikė, rregulloren e konfliktit tė interesit, hetimin, ndjekjen penale dhe dėnimin e korrupsionit, si dhe luftėn kundėr korrupsionit nė sistemin gjyqėsor.

Lexoni dhe kete

PD NIS FUSHATƋN ELEKTORALE

Ka nisur faza e tretĆ« e pĆ«rzgjedhjes sĆ« kandidatĆ«ve pĆ«r deputetĆ« tĆ« PartisĆ« Demokratike. Procesi …