Sunday , 13 October 2019
Breaking News

KOSOVE, NDRYSHOJNE RREGULLAT PER APLIKIMIN E VIZAVE

Bashkimi Evropian ka vendosur njė sistem tė ri informativ tė vizave,

Qė nga dita e enjte, secili qytetar i Kosovės, qė i drejtohet ndonjė ambasade tė huaj pėr tė aplikuar pėr ēfarėdo lloj vize, do tė pėrballet me rregulla tė reja. Bashkimi Evropian ka vendosur njė sistem tė ri informativ tė vizave, i cili do tė nisė tė aplikohet qė nga e enjtja nė tė gjitha konsullatat e shteteve anėtare tė Shengenit, qė janė tė pranishme nė Kosovė, por e njėjta gjė vlen edhe pėr vendet e tjera tė rajonit. Sistemi i ri i vizave i detyron kosovarėt qė, kur tė paraqesin aplikimin pėr vizė, tė japin nė konsullatėn pėrkatėse edhe gjurmėt e gishtėrinjve, si dhe tė bėjnė njė fotografi dixhitale.
Kėto tė dhėna biometrike do tė shėrbejnė pastaj, pėrmes njė baze tė pėrbashkėt tė tė dhėnave, pėr tė gjitha konsullatat e vendeve tė BE-sė nė Kosovė, por edhe pėr tė gjitha pikat kufitare nė zonėn Shengen.
Sipas njė komunikate pėr media, tė lėshuar nga zyra e BE-sė nė Prishtinė, nisja e funksionimit tė kėtij sistemi nuk do tė zgjasė procesin e aplikimIt pėr vizė, e as nuk do tė paraqesė mė shumė kėrkesa.
Duke komentuar kėtė risi, shefi i zyrės sė BE-sė nė Kosovė, Samuel Zhbogar, ka thėnė se ky sistem i ri vizash i mundėson BE-sė krijimin e njė zone tė lirisė, sigurisė dhe drejtėsisė. Sipas tij, sistemi i ri nuk ėshtė specifik pėr Kosovėn, e cila duhet tė plotėsojė njė sėrė kėrkesash tė caktuara, para se Komisioni Evropian tė mund tė pėrfundojė dialogun pėr liberalizimin e vizave me qeverinė e Kosovės.

Lexoni dhe kete

STARTOJNE KAMPIONATET PRANVERORE NE SHKODER

KĆ«tĆ« tĆ« mĆ«rkure kanĆ« startuar lojĆ«rat e kampionateve pranverore. LojĆ«ra qĆ« organizohen falĆ« bashkĆ«punimit tĆ« …