KROACIA MERR 3 PIKET E PARA NE EUROPIAN

Kroacia ka arritur tė marrė njė fitore tepėr tė merituar kundėr Turqisė me anė tė njė super goli tė Luka Modric. Ndeshja u dominua plotėsisht nga kroatėt tė cilėt arritėn tė krijonin shumė raste pėr ta kthyer ditėn e sotme nė njė festival golash por vetėm fati nuk ishte me ballkanasit teksa kanė goditur edhe dy herė shtyllėn me anė tė Dario Serna dhe Ivan Perisic. Kroacia merr frenat e lojės nė dorė qė nė minutat e para, teksa sulmet e ekipit kroat janė tė rrjedhshėm dhe tė njėpasnjėshėm. Turqia ėshtė e vendosur mbrapa nė kėrkim tė kundėrsulmit, por turqit janė shumė tė avashtė nė daljet pėrpara dhe rrallėherė e vėnė nė vėshtirėsi ekipin kroat. Megjithėse turqit mbrohen mirė goli vjen nga regjizori i ekipit kruat Luka Modric, i cili godet nga rreth 20 metra distancė topin duke shėnuar njė gol spektakolar nė minutėn e 41-tė pas shumė tentativave pėr tė shėnuar. Ne te dyten turqit nuk pėrmenden, dhe janė kroatėt ata qė vazhdojnė tė kontrollojnė dhe tė dominojnė lojėn plotėsisht. Dario Serna godet shtyllėn, qė nė minutat e para tė pjesės sė dytė nga njė goditje dėnimi. Brozovic ka disa raste pėr tė shėnuar por padyshim qė vetėm fati nuk ėshtė me kroatėt nė ndeshjen e sotme pasi edhe Perisic godet shtyllėn nė minutėn e 72-tė. Tashmė loja ėshtė pak mė e hapur dhe Turqia ka dalė nė sulm pėr tė shėnuar, teksa Kroacia duket pak e lodhur dhe mundohet tė menaxhojė rezultatin duke pėrdorur kundėrsulmin.  Vetėm nė minutat e fundit sikur u lėkundėn pak kroatėt por pa e vėnė fitoren asnjėherė nė dyshim. Tre pikė pėr Kroacinė, kurse Turqisė i duhet patjetėr njė fitore nė ndeshjen e dytė.

Lexoni dhe kete

ƇIKLIZƋM/ BRUNO KOLA DHE VLLAZNIA, FITUES NƋ TROFEUN “KORƇA”

ƇiklistĆ«t e VllaznisĆ« kanĆ« dominuar nĆ« etapĆ«n e parĆ« tĆ« trofeut “KorƧa” zhvilluar pasditen e …