Friday , 3 December 2021

Kryeministri Rama vizite ne Lezhe

Kryeministri i vendit Edi Rama ishte nė qytetin e Lezhės, ku ka inspektuar disa investime qe po kryhen nga Qeveria Shqiptare nė kėtė qytet.I shoqeruar nga Ministerja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit Eglenatina Gjermeni dhe kryebashkiaku i Lezhės Viktor Tushaj kryemnistri Rama fillimisht eshte ndalur duke parė nga afėr punimet e pėrfunduara nė rikonstruksionin e fasedes sė njė pallati nė qendėr tė Lezhės.Ky investim i cili kape vlerėn e 10 miloėnė lekėve tė reja ka pėrmirėsuar jetesen pėr banorėt e kėtij pallati, ndėrsa i ka dhėnė njė pamje tjetėr edhe qendrės sė qytetit tė Lezhės.

Mė pas Rama ėshtė ndalur tek investimi qė po kryhet nė rikostruksionin e 36 banesave tė komunitit Rom qė jetojnė nė lagjen Skėndėrbeg.Ky projekt i cili ka nisur prej disa ditėsh kap njė vlerė prej 94 milon lekėsh tė vjetra dhe do tė ndikojė nė pėrmisrėsimin e kushtėve tė jetesės pėr kėta familje, duke bėrė qė dhe ata tė integrohen nė shoqėri si tė tjerėt.Ndalesa tjetėr e kryeministrit Rama ka qenė rikonstruksioni i urės sė vjetėr mbi lumin drin, investim i cili ka pėrfunduar prej kohėsh dhe ka ndikuar nė ēlirimin e trafikut nė qytetin e Lezhės.Mė pas Rama i shoqėruar edhe nga kryebashkiaku Tushaj ėshtė ndalur tek investimi qė po kryhet nė qendrėn e qytetit tė Lezhės.Ai ka parė nga afėr ecurinė e punimėve qė po kryhen nė sheshin para bashkisė i cili ėshtė njė investim i Qeverisė Shqiptare me vlerė 3 milion euro, ndėsa me pėrfundimin e tijė Lezha pritet qė tė marrė njė pamjet tjetėr.

Ashtu si dhe heret e tjera kur ka qenė i pranishėm nė Lezhė kryeministri Rama nuk ka dhėnė asnjė koment pėr mediat duke qėndruarlarg syrit tė gazetarėve tė cilėt kanė pritur ndonjė koment prej tijė.Gjatė bisedimėve me kryebashkiakun Viktor Tushaj ėshtė bėrė e ditur se ata kanė dikutuar pėr pėrfundimin e kėtyre investimėve para zgjedhjeve tė 21-qershorit, kjo si njė mėnyrė  pėr tė marrė votat e lezhjanėve. Gjatė vizites sė tijė nė Lezhė ėshtė vėnė re mungesa e deputėve tė mazhorancės nė kėtė qark, ndėrsa ashtu si dhe gjatė vizitave tė tjera tė kryeministri tė vetmit qė e kanė shpqėruar kanė qenė pėrfasues tė Lėvizjės Socialiste pėr Integrim.Duke parė vizita e shpeshta tė Ramės nė kėtė qytet dhe nė tė gjitha kėto vizita shoqėrohet nga kryebashkiaku Tushaj me tė gjithė gjasat, duket se kandidat i sė majtės pėr bashkinė e Lezhės do tė jetė Viktor Tushaj i cili kėrkon njė mandat tė tretė pėr kėtė njesi vendore.

Lexoni dhe kete

PS SHKODƋR MBLEDHJE PƋR TƋ AFRUAR SA MƋ SHUMƋ GRA NƋ PARTI

Partia Socialiste dega ShkodĆ«r ka organizuar njĆ« mbledhje, ku nĆ« fokus ishte pĆ«rcjellja e mesazhit …