Monday , 25 October 2021

KUMBARO: PIKTURA E ZOJES SE SHKODRES GATI NE DHJETOR

Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro nepermjet nje statusi ne facebook ka dhene lajmin e mire per besimtaret katolike.

Nj lajm i mir pr besimtart katolik, prKatedralja e Shn Shtjefnit – Shkodrdhe pr mbshtetsit e trashgimis.

Kt fundjav sht festa e Zojs sShkodrs.
Jam shum e knaqur q n kt dit t shnuar t ndaj me besimtart katolik t Katedrales s Shn Shtjefnit
lajmin se piktura origjinale e shekullit XIX “Zoja e Shkodrs ndodhet tashm n laboratort e ekselencs nPalazzo Spinellin Firence pr tiu nnshtruar restaurimit t plot.

Zojn e Shkodrs, shptuar nga vitet e zeza t diktaturs fal besimtarve, e ruante vetm dashuria e famullitarve siDom Artur Jaku, por fatkeqsisht ishte harruar nga sistemi i trashgimis kulturore.

Nj vit m par, ndoshta ju kujtohet, ekspertt e artit tInstituti i Monumenteve t Kulturse futn menjher n ruajtje dhe, n kornizn e bashkpunimit me Palazzo Spinelli,Ministria e Kultursmori t gjitha masat pr ta transferuar n laboratort e restaurimit n Firence.

Drejtoresha e IMK Arta Dollani u kujdes pr ta shoqruar procesin por edhe pr t organizuar me fiorentint e Spinelli -t nj puntori trainimi pr t tilla restaurime pr specialistt e IMK.

Do t jemi bashk pr Krishtlindje kur Zoja e Shkodrs do t kthehet n Shkodr si ZOJ !

Perfundon statusin e saj ministria Kumbaro.

Lexoni dhe kete

“GISHTËZAT”, SHFAQJE PËR FËMIJË NË AMBIENT TË HAPUR

E kishin përgatitur shfaqjen që të jepet në teatrin “Migjeni”, një shfaqje për fëmijë, me …