Monday , 25 October 2021

“KUR DO TE BEHET MIGJENI “QYTETAR NDERI”?

A do te vije dita qe Migjeni te behet “Qytetar Nderi” i qytetit te Shkodres ? Kjo eshte pyetja qe ngre dhe ia drejton Bashkise Shkoder mbesa e Migjenit, Angjelina Ceka, qe sipas saj, Migjeni cdo varg te poezive te tij ia ka kushtuar qytetit te Shkodres.

Por, te njejten kritike kishte edhe perkthyesi Zija Vukaj, qe tha se Migjenit i mungon nje mirenjohje zyrtare dhe i duket nje cudi e madhe qe populli nuk ka ditur ta vleresoj dhe ta respektoj.

Deklaratat e mbeses se Migjenit dhe perkthyesit Vukaj erdhen gjate hapjes se ekspozites grafike te autoreve Vladimir Myrtezaj dhe Pandi Meles. Ekspozita u hap pasditen e se Enjtes ne muzeu historik “Oso Kuka” te qytetit te Shkodres ne 105-vjetorin e lindjes se Migjenit.

 

Lexoni dhe kete

“GISHTĂ‹ZAT”, SHFAQJE PĂ‹R FĂ‹MIJĂ‹ NĂ‹ AMBIENT TĂ‹ HAPUR

E kishin pĂ«rgatitur shfaqjen qĂ« tĂ« jepet nĂ« teatrin “Migjeni”, njĂ« shfaqje pĂ«r fĂ«mijĂ«, me …