Friday , 30 October 2020

KURBIN, DEME TE MEDHA NGA PERMBYTJET

Gjat dites s marte situata nga prmbytjet n zonen e Kurbinit ka nisur t prmirsohet, por duke ln pas dme t mdha. N shum prej banesave dhe bizneseve uji sht trhequr. Zonat m t prekura nga prmbytja jan Shullazi, Miloti si dhe lagjet pran stadiumit n qytetin e Lait dhe zona e Sanxhakut. Banoret kan nisur t rikthehen n banesat e tyre, ndrsa thon se pasditen e djeshme kan kaluar ore tmerri, pasi uji ka ardhur n mnyre t menjhershme duke ju rrezikuar edhe jeten e tyre.

Banoret shprehen se prmbytja ju ka shkaktuar dme t konsiderushme, duke ju shkatrruar t gjitha orendit shtpiake. Sipas tyre nj situat e till prsritet sa her q ka reshje te dndura shiu, ndrsa askush nuk merr masa pr rehabilitimin e prrenjve malor.

Prej orve t para t mngjesit dy ekskavator t Bordit t Kullimit kan nisur punen n sistemin e kanalit t ujrave t larta n pikat ku jan hasur dhe problematikat m t mdha, ndrsa bhet e ditur se hidrovoret kan funksionuar gjat gjith kohes. Aktualisht n zonen e Kurbinit vijojn t jen t rrethuara nga uji 50 banesa, ndrsa t prmbytura jan 1500 hektar tok bujqsore.Reshjet kan dmtuar dhe rruget q lidhin fshtrat e Malsis s Kurbinit me qytetin e Lait, duke i br t pakalueshme pr automjetet.

Lexoni dhe kete

MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR KANCERIN E GJIRIT

Operatori i Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor Shkodër, në kuadër të mbylljes së muajit të ndërgjegjësimit …