Friday , 23 October 2020

KURBIN, PERMBYTJET DEME TE SHUMTA NE BUJQESI

Prmbytjet n Kurbin kan sjell dme t shumta edhe n sektorin e Bujqsis.Dhjetra hektar tok bujqsore vijojn nt mbeten nn pushtetin e ujit, ndrsa dme t shumta ka edhe n produktet e vjelura t stines t cilet banoret i kishin n magazinat e kateve t para t cilat u prmbyten nga uj.Drejtori i Bujqsis n Lezh Ndoc Lleshi thot specialistet e dikasterit q ai drejton kan dal n terren pr t br evidentimin e sakt t dmve q ka shkaktuar prmbytja n sektorin e bujqsis.Sipas tij mungesa e investimve prej dekadash n pritat malore jan shkaktaret kryesore t ktyre prmbytjeve t cilat do t jen t vazhdueshme nse nuk ndrhyhet n nj koh t shpejt.

Pas verifikimeve n terren t dmve t shkaktuara Drejtoria e Bujqsis do ti krkoj qeveris dmshperblmin pr banoret e prekur nga prmbytja.Ndonse shpesh her flitet pr investime t kryera q shmangin prmbytjet, realitetit sht krejt i kundert, pasi sa her q ka reshje t dendura t shiut Lezha dhe Kurbini vijojn t prmbyten, duke shkaktuar dme t mdha pr banoret e ktyre zonave.

Lexoni dhe kete

100-VJETORI I LINDJES SË SHËN GJON PALIT TË DYTË

Kisha Katolike Shkodër ka organizuar një meshë pasditën e së enjtes me rastin e 100-vjetorit …