Tuesday , 18 December 2018

KURBIN, POLICIA GODET GRUPIN E GRABITESVE

Në vijim të punës për goditjen e grupeve të vjedhjeve gjatë natës si zbardhjen e autorisisë së vjedhjeve të vjetra, Policia e Kurbinit ka arrestuar dy përsona dhe një tjeter është shpallur në kërkim.Oporacioni i koduar “Skuraj” u finalizua mëngjesin e së dieles, ndërkohë në pranga u vunë shtetasit Flakon Tafa, 24 vjeç, dhe Fatjon Tafa , 27 vjeç, të dy banues në Kurbin të dënuar edhe më parë për vjedhje, ndërsa në kërkim është shpallur shtetasi me iniciale F.K 30-vjeç.

Sipas policisë përsonat në fjalë janë autoret e ngjarjes se ndodhur me datë 28.07.2017, rreth orës 03:00, në Skuraj të rrethit Kurbin, ku të armatosur dhe të maskuar, 3 shtetas në bashkëpunim me njëri kanë vjedhur pikën e një karburanti ku kanë marrë shumën monetare 110.000 lekë të rinj.Gjithashtu me datë 28.02.2018, rreth orës 00:20, kanë tentuar të vjedhin po më armë pikën e një karburanti në aksin rrugor Milot – Thumanë.

Për të tre shtetasit e lartpërmendur, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kurbin ka caktuar me vendimin datë 12.07.2018, masën e sigurisë ” Arrest me burg” për veprat penale ” Vjedhje me armë’ e kryer në bashkëpunim”, ndërsa vazhdon puna hetimore për dokumentimin ligjor të rasteve të tjera të vjedhjeve ku dyshohet se këta shtetas janë autorë.

Lexoni dhe kete

AKSIONI NDAJ FISHEKZJARREVE DHE LENDEVE PLASESE

Plot 1136 subjekte të tregtimit të mjeteve piroteknike dhe fishekzjarreve, si dyqane të ndryshme, markete, …