Saturday , 24 October 2020

KUSH ISHTE SIMON GJETA?

Simon Gjeta ishte emruar si drejtues i grupit t Forcave t Ndrhyrjes s Shpejt t Shkodrs vit m par.Nnkomisar Gjeta, i datlindjes 22.02.1966, lindur n Mirdit dhe banues n Tiran, me arsim t lart, sht titulluar punonjs policie dhe pranuar n strukturat e Policis s Shtetit, m dat 20.12.1997, n Komisariatin e Policis Ndrhyrjes s Shpejt, Kurbin.

Gjat viteve 1997 deri m dat 30.06.2007 ka shrbyer n strukturat e forcave t ndrhyrjes s Shpejt, Kurbin dhe Tiran. N 30.06.2007, Gjets iu shkputn marrdhniet e puns me motivacionin shkurtim funksioni dhe u ripranua n vitin 2012 n Policin e Shtetit. Ndrsa pr periudhn 26.12.2012 deri m 20.02.2013, n shrbimet e hetimit t krimeve dhe t siguris publike, n Komisariatin e Policis Fier, n Drejtorin e Policis s Qarkut Fier. Simon Gjeta nga data 20.02.2013 deri m dat 03.10.2015, (kur ra n detyr) ka shrbyer n detyrn e specialistit t taktiks, n seksionin e operacioneve dhe trajnimit n Komisariatin e Policis Ndrhyrjes s Shpejt Shkodr.

Nnkomisar Simon Gjon Gjeta, si pjestar i forcave t ndrhyrjes s shpejt t Policis s Shtetit, ka marr pjes n disa operacione pr vendosjen e rendit dhe siguris publike, duke u prballur me element kriminel, t nj rrezikshmrie shum t lart. Ai u vra teksa hyri n shtpin ku ishte strehuar Ruzhdi Arishta pr ta kapur n befasi. Msohet se Gjeta nuk ishte pajisur me mjetet mbrojtse q nevojiten n rastet e konflikteve t armatosura. 49-vjeari ishte i martuar dhe kishte dy fmij.

Lexoni dhe kete

AKSION PER LOJERAT E FATIT NE LEZHE DHE KURBIN

Bazuar në informacionet e marra në rrugë operative dhe nga informacionet e adresuara nga qytetarët …