KUVENDI I HEQ MANDATET, ARRESTOHEN NGA POLICIA

Deputeti Mark Frroku u arrestua n nj lokal n pronsi t familjes s tij, ndrkoh q Doshi u ndalua n shtpin e tij n Tiran. Autorizimi pr arrestimin e deputetit Doshi, krkuar nga Prokuroria ka marr n Kuvend 80 vota nga deputett e maxhorancs t pranishm n sall, me t cilt u bashkua edhe demokratja Mesila Doda. Ndryshe krkesa pr Mark Frrokun ka pasur edhe nj abstenim nga radht e deputetve t pranishm n sall.

N nj deklarat n rrjetin social Facebook, n pasditen e s enjtes Doshi prsriti se kishte thn t vrtetn, dhe se arrestimi i tij ishte i motivuar politikisht.Kam thn t vrtetn pr porosin e vrasjes ndaj meje nga Kryetari i Kuvendit, u shpreh Doshi. Nuk m vran dot, dhe tani po prpiqen t m burgosin politikisht, shtoi ai.

Prokuroria e Krimeve t Rnda i krkoi t premten Kuvendit t autorizonte krkesn pr arrestimin e dy deputetve Tom Doshi dhe Mark Frroku, pas hetimit 3-javor mbi deklaratat publike t zotit Doshi se kryetari i Kuvendit Ilir Meta kishte paguar nj vrass me pages pr eliminimin e tij dhe t deputetit Mhill Fufi.T dy deputett jan prfshir s fundmi n nj shtje ligjore t ngritur fillimisht nga Tom Doshi, i cili, m 2 mars 2015, deklaroi publikisht se kishte marr informacion nga Mark Frroku pr nj tentativ pr vrasje ndaj tij dhe nj deputeti t Partis Demokratike, Mhill Fufi. Sipas Doshit, porositsi i atentatit sht kryetari i Kuvendit Ilir Meta. Meta mohon akuzat. Frroku ka mohuar gjat ksaj kohe t ket qen personi q ka informuar Doshin pr tentativ vrasjeje duke pretenduar se e ka marr vesh ngjarjen vetm nga deklarata e Doshit m 2 mars. T dy deputett rrezikojn dnim nga gjob deri n 5 vjet burg.

Lexoni dhe kete

VËSHTIRËSITË EKONOMIKE DHE PROBLEMATIKAT E TREGUT

Drejtuesi politik i PD në Qarkun Shkodër, Helidon Bushati, zhvilloi një vizitë në fshatin Kosmaç, …