Kuvendi ne Malin e Zi ,draftligji per simbolet kombetare

Dy tematika te rendesishme jane diskutuar ne parlamentin e Malit te Zi .Deputeti i Forces se re demokratike Genci Nimanbegu gjate diskutimit ne Kuvend  lidhur me Propozimin e  ligjit mbi zgjedhjen, perdorimin dhe shfaqjen publike te simboleve kombetare theksoi se simboli I te gjithe shqiptareve eshte shqiponja dykrenare e cila per popullin tone ka nje rendesi te vecate.

Ajo cfare theksohet ne kete draftligj eshte perdorimi I lire I simboleve kombetare per individe dhe qe Keshillat kombetare duhet te vendosin per here te pare se cilat jane festat e pakicave kombetare. Ajo cfare duhet te permiresohet eshte se perdorimi I simboleve nacionale ne komunat ku dominon popullata e popujve pakice duhet te jete I obligueshem edhe ne institucionet publike sic jane shkollat si  dhe te eliminohet dhe te tregojme kapacitetin demokratik me  heqjen e denimit per perdorimin e flamurit te shtetit tjeter.Kėshilli ligjvėnės i Kuvendit tė Malit tė Zi duhej tė shqyrtonte 36 amendamente tė deputetėve pėr ligjin e propozuar. Amendamentet i kanė dorėzuar pėrfaqėsuesit e Frontit demokratik, Partisė boshnjake, Malit tė Zi Pozitiv, Partisė socialdemokrate dhe partive shqiptare.

Nga ana tjeter Humbjet teknike nuk do tė jenė pjese e faturave tė energjise sė shpenzuar, u vendos nė parlamentin e Malit tė Zi me rastin e deklarimi mbi normat e reja tė ligjit mbi energjetikėn. Pjese pėrbėrėse e zgjidhjeve tė reja ka qenė edhe amandamenti i deputetit tė pavarur Dritan Abazoviq nga Ulqini ndėrsa pėr tė filluar inplementimi i ligjit duhet ta nėnshkruaj kryetari i shtetit Filip Vujanoviq edhe tė botohet nė gazetėn zyrtare.

Lexoni dhe kete

KRYETARI I PD-se LULZIM BASHA, TAKIM NE RRESHEN

Kryetari i PartisĆ« Demokratike Lulzim Basha tha nga RrĆ«sheni, se vendi nuk do tĆ« bĆ«jĆ« …