LAJME TE MIRA PER KULTUREN NE SHKODER!

Gjate vitit 2015 ne Shkoder zyrtarisht kanė nisur punimet per rikonstruksionin e godines e re tė fototekės Marubi. Memorandumi I mirkuptimit per Marubin ndermjet ministries se kultures, fondit shqiptaro Amerikan, fondit shqiptar te zhvillimit dhe bashkise Shkoder eshte firmosur nga te gjitha institucionet. E nderkohe po ne kete vit ka marrė jetė projekti i muzeut virtual “Marubi”, duke arkivuar dhe dixhitalizuar arkivin fotografik tė kėsaj pasurie kombėtare. Nė ceremoninė e organizuar me kėtė rast ishte nė Shkoder ministrja e kulturės Mirela Kumbaro, e shoqėruar nga drejtuesit vendore dhe zbatuesit e projektit. Sipas Kumbaros “Marubi” do tė jetė njė burim i pashtershėm edhe pėr turizmin nė vend. Tė rėndėsishėm e quajtėn kėtė projekt edhe drejtori i fototekės Luēian Bedeni dhe kryebashkiakja Ademi. Fototeka kombėtare ka mbi gjysėm milion lastra dhe negativė fotografikė tė grumbulluar nė 157 vite.

Me ne fund ne teatrin “Migjeni” kane nisur punimet per te perfunduar ne gjysmen e pare te 2016- es. Ministria e Kultures levroi fondin per rikonstruksionin e teatrit pasi ne kete institucion nuk mund tė zhvillohej asnjė shfaqje. Ky lajm u be i ditur nga vetė drejtuesit e kėtij institucioni. Qė nė 4 shkurt tė 2014, artistėt e teatrit ‘’Migjeni’’ nė Shkodėr i derguan njė letėr ministres sė Kulturės, Mirela Kumbaro, ne kete leter I tregohet se si teatri mund tė bėhet burim aksidentesh, pėr shkak tė amortizimit tė lidhjeve elektrike. Ky teatėr ne 2015- en festoi 65 vjetorin e krijimit tė tij. Skandali i sistemit elektrik tė teatrit dhe gjendja nė tė cilen ai ndodhet prej 24 vitesh pa asnjė investim serioz u bė publike gjate muajve ne ekranin e Tv Rozafes.

NE qytetin e Shkodres jane zhvilluar  karnavalet e vitit 2015. Nxenesit e shkollave jane bashkuar prane sheshit te bashkise ku sebashku kane nisur paraden e karnavaleve. Sipas organizatoreve pjesemarrja ka qene e kenaqshme dhe premtuese edhe per te ardhmen. “Karnavale “Ne diell” ka qene tema kete vit, kjo edhe per shkak te mungese se diellit ne ditet e para te ketij viti. Femijet e shkollave te veshur me maska kane performuar ne pedonalen Kole Idromeno.

Shkodra, vazhdon traditen e saj, qė nė ēdo 6 maj tė festoje diten e luleve. Kėshtu ka ndodhur edhe ne 2015, ku bazuar nga njė program tė miratuar nga Zyra e Kulturės pranė Bashkisė Shkodėr, ku u organizuan njė sėrė aktivitetesh kulturore artistike. E quajtur si festa e “Ditės sė Luleve”, shkodranėt nė kėtė ditė, e cila duhet theksuar se ka ardhur me njė mot shumė tė mirė, paten rastin qė tė ndjekin panairet e luleve dhe ato artizanale, kėngėt nga fėmijėt e shkollave tė ndryshmė.  Ish- Kryetari I Bashkisė Shkoder Lorenc Luka u shpreh i lumtur qė tashmė kjo fest ėshtė kthyer nė traditė. Koncerti recital nga sopranoja Klodiana BRAHIMI me pjesemarrjen e Orkestres Simfonike tė RTSH, me dirigjent Jetmir Barbullushi, ku tė ftuar ishin Armando Likaj baritone, Kastriot Tusha tenor, Eugjen Gargjola violine dhe Klodiana Vata ishin pėrzgjedhur pėr tė pėrbmyllur aktivitetet e shumta tė kėsaj dite.

Eshte organizuar  festivali mbarėkombėtar i fėmijėve. Ky festival shėnon vitin e 53 tė tij. Rreth 24 fėmijė kanė pėrformuar kėngėt e tyre  duke sjellė krijimet mė tė mira tė autorėve mė me emėr tė muzikės e teksteve tė kėngėve, duke zbuluar talente tė cilėt nė vitet qė pasojnė kanė shkėlqyer nė skenat muzikore brenda e jashtė vendit, nė skėnėn e krijuar para bashkisė Shkoder. Organizatori Kujtim Alija pohoi se nė kėtė festival marrin pjese fėmijėt mė tė talentuar tė tė gjitha trevave shqiptare. Organizatorėt e kėsaj ngjarjeje kulturore janė: Bashkia Shkodėr, Drejtoria Arsimore Rajonale, Qendra Kulturore e Fėmijėve, Shkodėr dhe Ministria e arsmimit.

Aty ku arti dhe kultura i kanė rrėnjėt e thella nuk kishte si tė mungontė njė “shtėpi arti” qė do tė presė artistėt Shqiptarė dhe ato tė huaj. Nė Shkoder u ēel “Art House” e familjes Paci, e cila veprimtarinė e vet kulturore e nisi me ekspozitėn “Memorandum” tė 3 artistėve tė huaj: Giovanni De Lazzari, Pierpaolo Campanini dhe willie Doherty. Shtepise se artit ju bashkuan personalitete tė njohura nga Shqipėria, Kosova, Italia e mė gjėrė, ndėrsa nuk munguan ministrja e Kulturės Mirela Kumbaro, kryebashkiakja Voltana Ademi. Njė ngjarje tė shėnuar pėr Shkodrėn dhe Shqipėrinė e cilesoi hapjen e “Art House” ministrja Kumbaro.  Themeluesit e shtėpisė sė artit kanė njė synim tė qartė, dėshirojnė tė sjellin nė qytetin e tyre tė lindjes, kontributin e personaliteteve artistike ndėrkombėtarė tė afirmuara nė fushėn e artit bashkėkohor.

Shqiptarja e vogėl me trup por me njė vepėr tė madhe shpallet Shenjtė nga Papa Franēesku. Lajmi u publikua nė media dhe pėr Arqipeshkvin e Shkodrės njėherėsh edhe Kryetar I Konferencės Ipeshkvnore Shqiptare imzot Angelo Massafra ėshtė njė lumturi e madhe. Katėr  ditė mė parė mė 15 dhjetor, Kongregacioni mbi Ēėshtjet e Shėnjtorėve ka bėrė vlerėsimin e fundit mbi mrekullinė e atribuar Nėnė Terezės mbi shėrimin e plotė nga njė tumor nė tru, nė gjėndje mjaft tė avancuar, tė njė besimtari nga dioqeza e Santos, nė San Paolo tė Brazilit. Mbi kėtė rast ka nisur njė proces dioqezan me mbikqyrjen e Kongregacionit mbi Ēėshtjet e Shėnjtorėve, i cili po mbledh prova, dėshmi tė drejtpėrdrejta e referime mjekėsore. Data e saktė e Ceremonisė zyrtare tė Shėnjtėrimit tė Nėnė Terezės nė Vatikan do tė bėhet publik gjatė ditėtve tė ardhshme dhe pse me shumė mundėsi flitet pėr datėn 4 shtator, e diela pranė datės 5 shtator qė njihet dhe si dita e Luturimit tė saj nga Papa Gjon Pali i II.

 

Lexoni dhe kete

EKSPOZITA ā€œ4 N 1ā€ NE GALERINE E ARTEVE SHKODER

2 fotografĆ« dhe 2 piktorĆ« organizuan pasditĆ«n e sĆ« premtes njĆ« ekspozitĆ« nĆ« ambjentet e …