Wednesday , 25 July 2018

LEZHE, EKSPOZITE PIKTURE PER SKENDERBEUN

Figura e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeu është sjellë në mënyra të ndryshme përmes pikturave të 18 artisteve lezhjanë.Punimet e tyre u prezantun në Galerinë e Arteve në Lezhë përmes një ekspozitë pikture e cila u hap në kuader të vitit të Skëndërbeut.Krahas Gjergj Kastriotit në këtë ekspozitë janë paraqitur dhe figura e At Gjergj Fishtes dhe Nëne Terezes, ndërsa tw gjitha veprat janë punuar me një mjeshtri të veçantë.

Nën Kryetari i Bashkisë Lezhë Enver Hafizi, u shpreh se Lezha e ka patur në traditë pikturen dhe sipas tijë kjo eskpozitë tregon mësëmiri talentin e artisteve lezhjanë.

Në këtë ekspozitë janë paraqitur gjithses 32 punimeve, duke tërhequr vemendjen e shumë artedashesve lezhjanë dhe më gjerë.

Lexoni dhe kete

NUMRI I VIZITOREVE PRANE MUZEUT “VENDI I DESHMISE DHE KUJTESES” NE RRITJE

Numri i vizitorëve ka njohur një rritje në 6 mujorin e parë të këtij viti …