LEZHE, FALIMENTOJNE ME DHJETRA BIZNESE

Me dhjetra biznese janė mbyllur gjatė kėtij viti nė qytetin e Lezhės. Nė qender tė qytetit dhe nė zona tė ndryshme vihen re lehtėsisht qepena dyqanesh tė mbyllura pasi kanė falimentuar. Shkak pėr kėtė situatė ėshtė bėrė kriza financiare qė ka pllakosur vendin dhe masat shtėrnguese tė qeverisė ndaj biznesit, duke duke bėrė qė shumė prej kėtyre tė fundit tė mos mund tė mbijetojnė. Drejtori i Tatim Taksave nė Bashkinė e Lezhės Arben Ndoj thotė se gjatė kėtij viti brenda territorit tė Bashkisė Lezhė kanė mbyllur aktivitetin 53 biznese, ndėrsa 18 tė tjera e kanė bėrė pezullim tė pėrkohshem tė aktivitetit tė tyre.

Kreu i tatimėve thotė se mbyllja e bizneseve gjatė kėtij viti ėshtė shumė here mė i madh se 1 vit mė parė e kjo ka ndodhur si rrjedhej e polikave shtėrnfguese fiskale tė qeverisė ndaj biznesit.

Falimentimi i shumė bizneseve nė Lezhė ka rritur numrin e tė papunėve, duke dhėnė njė ndikim tė drejtpedrejte pėr ekonominė e shumė familjeve qė i siguronin tė ardhurat nga biznesi.

Lexoni dhe kete

NJOFTIMI I RENDESISHEM I DREJTORISE SE TATIMEVE

Drejtoria e PĆ«rgjithshme e Tatimeve njofton se nga 1 Prilli 2018, tatimpaguesit qĆ« kanĆ« realizuar …