Monday , 26 October 2020

LEZHE, MUNGESA E INVESTIMEVE, RRUGA BEHET E PAKALUESHME

Kjo sht rruga q prshkojn do dit dhjetra banor t Bllokut Banimit pran Drejtoris s Bordit t Kullimit n lagjen “Nn Tereza” t qytetit t Lezhs. Gjat dimrit ky segmet rrugor i cili sht m pak se 1 km bhet pothuajse i pakalushem prshkak t gropave t cilt mbushen me uj, ndrsa n shum raste uji deporton edhe n banesa.

Situata m e vshtir beht pr fmijet t cilt pr t shkuar n shkoll, duhet t kalojn npr uje, pasi nuk kan zgjidhje tjeter. Sipas banorve kjo situat vijon prej vitesh, ndrsa premtimet pr ndrhyrje sa her q ka patur zgjedhje kan rezultuar gnjeshtra. Ata aplojn q t ndrhyhet os n t kundert tju jepet leje nga Bashkia q t investojn me financat e tyre.

N kt zon rrezikohet edhe prhapja ne ndonj epidemie, pasi ujrat e zeza jan przier me ato t bardhat. Ndonse jan n dijeni t ksaj situat insitucionet prgjegjse vijojn t heshtin, duke i ln kta banor n mshir t fatit.

Lexoni dhe kete

VJERDHA: TË HËNËN RIKTHEHEM NË PUNË

Nga e hëna, Fuat Vjerdha do të kthehet në krye të Gjykatës së Apelit të …