Tuesday , 18 January 2022

Lezhe, perfshihet nga flaket kabina elektrike

Njė kabinė elektrike u pėrfshi nga flakėt mbrėmjen e kaluar nė bllokun e ish Grumbullimit nė qytetin e Lezhės, duke lėnė pa energji elektrike me dhjetra familje tė kėsaj zone. Shėprthimi nė kabinė ka qenė i fortė duke shkaktuar panik edhe tek banorėt e kėsaj zone, ndėrsa janė rrezikuar nga zjarri edhe ndėrtesat aty pranė. Ka qenė ndėrhyrja e shpejtė e zjarrfikėsve tė cilėt kanė bėrė tė mundur nė kohė shuarjen e zjarrit, brenda kabinės elektrike.

Nga tė dhėnat e para ėshtė bėrė e ditur shkak pėr zjarrin ėshtė bėrė mbingarkesa nė rrjet si dhe amortizmi i kabujve qė pėrcjellin energjinė elektrike. Kjo ėshtė hera e dyta nė harkun kohor tė 1 viti qė kjo kabinė elektrike pėrfshihet nga flakėt, ndėrsa dhe heren e parė ka qenė mbingarkesa nė rrjet qė ka provokuar zjarrin. Mungesa e energjisė nė kėtė zonė qė prej mbrėmjes sa kaluar ka krijuar probleme edhe pėr bizneset e shumta qė janė nė kėtė lagje. Disa prej tyre janė detyar qė tė mbyllin aktivitetin gjatė ditės sė sotme, ndėrsa tė tjerė kanė punuar me gjinerator. Nga ana tjetėr specialistėt e OSHE-sė nė Lezhė kanė nisur punen qė prej mėngjesit tė ditės sė sotme pėr tė zevendėsuar pjesėt qė janė shkrumbuar si pasojė e zjarrit. Sipas tyre energjia elektrike do tė rikthehet nė kėtė zonė nė njė kohė shumė tė shpejtė. Amortizimi i kabinave elektrike nė shumė zona tė Lezhės ėshtė kthyer nė nėj probleme shqetėsues, duke qenė njė rrezik i vazhdueshėm edhe pėr jetėn e banorėve.

Mungesa e investimėve prej dekadash ka bėrė qė ato tė amortizohen plotėisht, ndėrsa si pasojė e ndėrtimėve qė janė shtuar gjėt kohėve tė fundit nė Lezhė rrjeti elektrik nė kėto kabina e ka tė pamundur qė tė pėrballojė ngarkesėn. Vtemė 4 ditė mė parė njė kabinė elektrike u pėrfshi nga flaėkėt nė lagjen “Varos” tė Lezhės, ndėrsa shkaqet e zjarrit ishin tė njejta. Kjo ėshtė njė kėmbanė alrmi pėr insitucionėt pėrgjegjėse tė cilėt duhet tė ndėrhynė, sa mė parė qė tė kryejnė investime nė rrjetin elektrik nė Lezhė, pasi rastet e pėrsėritura tė zjarrėve janė dhe rrezik pėr jetėn e banorėve.

Lexoni dhe kete

AVOKATƋT E LEZHƋS KUNDƋR HARTƋS SƋ RE GJYQƋSORE

Edhe avokatĆ«t e LezhĆ«s kundĆ«shtojnĆ« projektin e hartĆ«s sĆ« re gjyqĆ«sore, e cila parashikon shkrirjen …