LEZHE, POLICIA RRUGORE SENSIBILIZON PUSHUESIT PER KONSUMIMIN E ALKOOLIT

Policia Rrugore e lezhes eshte vendosur ne qender te vemendjes se pushuesve te shengjinit nje nate me pare. Ajo eshte shfaqur para tyre ne nismen per te sensibilizuar qytetart e pranishem ne kete zone turistike qe t jen t kujdesshm pr t shmangur aksidentet rrugore. Ne oret e mbremjes se djeshme, uniforma blu e policise se qarkullimit rrugor dhe asaj te rendit zbarkuan ne pistat me te frekuentuara te ketij qyteti, aty ku luhet muzike dhe qe ka perqendrim te pushuesve.

T pranishmit e shumt n lokale te ndryshme te shengjvinit, ku sigurisht vihej re konsumi i alkolit, u suprimuan kur efektivt e policis shkuan drejt skens duke u marre vendin kengetareve q performonin ne keto ambjente. Pasi u kerkuan ndjese pushuesve dhe turisteve per nderprerjen e argetimit per ta, perfaqsuesit e policise rrugore sqaruan se behej fjale per percjelljen e nje mesazhi sensibilizuar per ta, e vecanarisht per drejtuesit e mjeteve, duke ditur se numri i tyre ne shengjin eshte shume i larte.

Konsumoni alkool deri sa t jeni t vetdijshm, por ne cdo rast duke evituar drejtimin e mjetit, pasi ne mesazhin e saje policia rrugore ka rikujtuar se, drejtimi i tije n gjendje t alkoolizuar sjell pasoja fatale pr jetn. Kjo ishte n thelb t mesazhit q prcolli edhe kjo vajze e re pjese e policis rrugore ne lezhe. Gjithcka ka zgjatur vetem pak minuta, ndersa ne monitoret e vendosur nga lokalet ka vijuar te shfaqet edhe spoti publicitar qe synon ndergjegjsimin e qytetareve per te shmangur perdorimin e pijeve alkolike ndersa jane duke drejtuar nje automjet. Pak koh m par efektive te policise rrugore ne lezhe zbarkuan ne zonat turistike te lezhes duke komunikuar me drejtuesit e mjeteve per respektimin e rregullave te qarkullimit rrugor, kljo si nje menyre efikase per te minimizuar aksidentet.

Lexoni dhe kete

RRUGA E THETHIT, SHUMË PREMTIME POR ASNJË NDËRHYRJE

Rruga e Thethit vijon të jetë problem për banorët e zonës. Një problem me të …