Monday , 28 September 2020

Lezhe, shkembejne zjarre me njeri- tjetrin, arrestohet autori!

Dy automjete kanė shkėmbyer zjarr nė mes njėri tjetrit nė Lezhės, por fatmirėsisht nuk ka patur tė lėnduar.Ngjarja ėshtė shėnuar rreth orės 15:00 tė sė premtės nė supėrstarden Lezhė-Balldre.Deshmitarė nė vendin e ngjarje kanė bėrė tė ditur se dy pėrsona tė cilėt lėviznin mė mjetėt e tyre kanė qėlluar me armė nė lėvizje e sipėr.Nė njoftimin pėrshtyp policia ka bėrė tė ditur tė protagonist tė kėsaj ngjarje janė shtetasi Valentin Leka i cili lėvizte me njė foristradė “PORSH” dhe Vinēens Tuku i cili ka qenė duke udhėtura me njė mjet tip “Audi” me targa Italiane.

Dy pėrsonat janė konfliktuar me njėri tjetrin nė qytet qytetin e Lezhės dhe mė pas kanė qėlluar me armė.Sipas policisė ka qenė Valentin Leka i cili ka qėlluar nė drejtim tė automjetit ku udhėtonte Vinēens Tuku por fatmėrėsisht plumbat nuk e kanė kapur automjetin me tė cilin ai udhėtonte.Ndonėse deshmitarėt nė vendin e ngjarjes thonė se dy pėrsonat kanė qėlluar nė drejtim tė njėri tjetrit policia e ka mohur, duke thene se ėshtė qėlluar nė drejtim tė njė pėrsoni.

Por gjatė tė shtėnave dy mjetėt janė pėrplasur me njėra tjetren nė afėsri tė fshatit Balldre, ndėrsa pas pėrpalsej mjeti tip “Porsh” ėshtė gjetur 300 metra larg vendit tė ngjarjes.Policia bėri tė ditur pak orė pas ngjarjes se ka ndaluar shtetasin i cili dyshohet se ka qėlluar Valentin Leken.Ai ėshtė kapur nė fshatin Balldre sėbashku me njė armė pistoletė tė vlėn e mbante nė brez ai.Ende nuk dihen rrethanat e ngjarjes, ndėrsa dy pėrsonat tė cilėt u pėrfshinė nė konflikt pėr tė zbardhur edhe rrethanat e ngjarjes.Grupi hetimor bėri tė ditur se nė spėrstradė janė gjetur dhe disa gėzhoja pistoletė tė cilėt kanė dalė nga arma gjatė tė shtėnave.

Lexoni dhe kete

TRAFIK DROGE E ARMƋMBAJTJE PA LEJE, POLICIA VIJON AKSIONIN

Policia e Shtetit vijon nĆ« tĆ« gjithĆ« vendin, zbatimin e detyrave tĆ« pĆ«rcaktuara nĆ« Planin …