Lezhė – Torovicė nė gjendje tė mjerueshme

Nė rrugėn drejt Torovicės qarkullimi nuk bėhet si nė ēdo rrugė tjetėr.

Drejtuesit zgjedhin pėr tė lėvizur nė kah tė kundėrt pėr tė shmangur gropat e pakalueshme.

Nė kėtė aks makinat lėvizin nė kah tė kundėrt.

Shoferėt shpėrfillin edhe kthesat e rrezikshme.

Ėshtė rruga Lezhė –Torovicė, ose e njohur mė parė si rruga e vjetėr drejt Shkodrės.

Nga 15 kilometra, vetėm njė kilometėr e saj ėshtė shtruar nė njėrėn anė.
234 milion lekė tė vjetra paguan Autoriteti Kombėtar i Rrugėve nė veri pėr mirėmbajtjen e segmetit Balldre – Torovicė nė Lezhė.

Por gjendja e tij ėshtė kjo; gropa dhe nė rrugė dhe ujėra qė rrinė nė mėnyrė tė vazhdueshme nė rrugė.

Shmangia e gropave ėshtė e pamundur.

Rruga qė u shėrben tė paktėn 6 mijė banorėve tė zonės ėshtė pothuajse e pakalueshme.

Investimi pėr rikonstruksionin e segmentit rrugor Balldre – Mali i Jushit qė lidh 5 fshatra nisi 1 vit mė parė.

Pėrveēse 1 kilometėr qė po i rrezikon dhe mė tepėr banorėt, asnjė metėr mė tepėr nuk ėshtė rehabilituar.

Lexoni dhe kete

RRUGA E AMORTIZUAR, PROBLEM NƋ ZONƋN RRASHKULLAJ

NĆ« Rrashkullaj tĆ« zonĆ«s sĆ« GruemirĆ«s nĆ« mes ShkodrĆ«s dhe MalĆ«sisĆ« sĆ« Madhe Ć«shtĆ« Kisha …