Tuesday , 21 November 2017

LEZHE, VENDVARRIMI I SKENDERBEUT DREJT DEGRADIMIT

Vendvarrimi i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriotit Skërbeut në qytetin e Lezhës, po shkon drejt degradimit të plotë. Siç shihet edhe nga pamjet mbuloja është dëmtuar plotësisht dhe pikon në disa vende kur ka reshje shiu, duke krijuar shumë lagështire. Gjithashtu dhe muri i memorialit ka pësuar plasaritje në pjesen lindore.

Alarmi për këtë situate është dhënë prej kohesh por që ende nuk po merre vemendje. Përgjegjesi i Trashegimise Kulturore në Bashkinë Lezhë Paulin Zefi thotë se brenda pak ditesh projekti për rikonstruksionin dhe ndriçimin e memorialit do të jetë gati, por problem mbetet financimi.

Që prej ndertimit të tijë disa vite më parë vendvarrimi i Skëndërbut nuk ka njohur asnjë investim ndaj dhe shkalla e amortizimit është mjaft e madhe, ndërkohe që përsa kohe nuk ka ende një projekt ndërhyrja në këtë moment duket ende shume larg.

Lexoni dhe kete

EKSPOZITA “SHKODRA NE DOKUMENTET ARKIVORE OSMANE”

Pasditen e se Premtes eshte organizuar hapja e ekspozites “Shkodra ne Dokumentet Arkivore Osmane”. Ekspozita …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin