Sunday , 20 January 2019

LEZHE, ZJARR NE ZONEN E MBROJTUR TE TALES

Një zjarri i fuqishem përfshiu mbrëmjen e kaluar zonen e mbrojtur pranë hidrovorit në Tale të Lezhës. Flaket u pikasen nga banore të zones rrëth ores 19:00, ndërsa i përhapen me shpejtësi në një siperfaqe të konsiderushme duke vënë në rrezik dhe banesat aty pranë.

Në zonë mbërriten menjëherë zjarrfikesit dhe përfasusit e zonave të mbojtura në Qarkun Lezhë të cilët nisen ndërhyrjen për shuarjen e zjarrit. Eshtë dashur më shumë se dy ore operacion që vatra e zjarrit të lokalizohet dhe të shuhet plotësisht.

Sipas të dhënave nga zjarri është djegur një siperfaqe e konsiderueshme me shkurre në rezervatin e mbrojtur. Ende nuk dihen shkaqet e këtij zjarri por dyshimet janë për zjarrvënie të qëllimshme.

Lexoni dhe kete

DEBORA SHEMB STREHEN E KARBURANTIT, VDES 1 PERSON NE SHKODER

ShkoderInformacion ParaprakMe date 10.01.2019, ora 17:10, është shembur karburanti “Gega Oil” në hyrje të Shkodres …