Monday , 28 September 2020
BASHA PER HIDROCENTRALIN E BANJES - Kryetari i PD, Lulzim Basha, duke folur ne nje konference shtypi ku ka deklaruar se hidrocentrali i Banjes, eshte investim i siguruar dhe nisur ne kohen e qeverise Berisha./r/n/r/nBASHA FOR HYDROPOWER OF BANJA - Leader of DP, Lulzim Basha, speaking at a press conference where he stated that hydropower of Banja, is an investment provided and launched at the time of the Berisha's government.

LIGJI MBETJEVE, BASHA: TE VENDOS POPULLI ME REFERENDUM

Kreu i PD-s Lulzim Basha ka dal n nj konferenc pr median n lidhje me ligjin e plehrave t miratuar javn e kaluar nga mazhoranca n Kuvend.Gjat fjals s tij, Basha u shpreh se qeveria nuk mund t kontrolloj importin e plehrave, pasi sot n Shqipri qeveria nuk garanton dot as cilsin e produkteve ushqimore q importojm.

Basha n fjaln e tij, u shpreh se PD-ja sht kundr do lloj importi t mbetjeve nga jasht.PD sht kundr do lloj importi t mbetjeve. Kjo shtje nuk sht m n dorn e qeveris apo mazhorancs. Kjo shtje tani i takon popullit.Ka vende dhe grupe q jan t interesuar q t importojn mbetje n vende t tjera. Ne do ti krkojm presidenti q t mos dekretoj kt ligj. Do t krkojm nj referendum, u shpreh Basha.

Nga fjala e Bashs:

Pyetja q duhet t shtroj sot do shqiptar sht pse ndryshuan gjrat n tre vjet dhe ata shqiptar q ishin dje heronj, sot jan sharlant.Data Open Albania ka publikuar nj tender pr djegien e plehrave, tender ende pa u futur n fuqi ligji.

Qndrimi i PD sht i qart: Ne jemi kundr importit t do mbetjeje. shtja e plehrave nuk sht m n vullnetin e qeveris. Nuk ka qn. shtja e plehrave nuk sht m shtje q duhet t vendos qeveria, por populli. T gjith kushtet ekonomike, politike, tregojn se importi sht i rrezikshm dhe bn t futen n Shqipri plehra t rrezikshme.

N Shqipri ka kriminalizim dhe qeveria nuk siguron dot as cilsin e produkteve ushqimore q importon. Vendet fqinje kan nj emergjenc me mbetjet dhe me miratimin e ktij ligji Shqipria sht kthyer n nj shnjestr t atyre q duan t sjellin ktu plehrat.

Ndaj rruga kryesore sht ndalimi i importit t plehrave ndaj ne do t bjm gjithka q t mbyllet kjo shtje njher e prgjithmon.

T krkojm nga Presidenti, mosratifikimin e ligjit; t bjm prpjekje n Kuvend dhe t krijojm mundsi qytetarve pr tu shprehur.

Po ashtu, ne do t ushtrojm t drejtn ton q ti krkojm Kuvendit t drejtn e referendumit.

Duam t bjm nj sqarim t rndsishm: BE vendos standartet pr plehrat por jo kushte q nj vend duhet t marr plehra nga vende t tjera. Kjo sht nj gnjeshtr. Ndaj vendimet dhe ligjet e mirataura n fshehtsi bhen vetm pr interesa korrupsiove dhe kjo sht arsyeja e vendimit t tij.

Nuk kemi gj me ricikluesit shqiptar. Atyre iu ra n qaf padrejtsisht, por ligji nuk po vjen pr ju, por pr interesa mafioze t Edi Rams, Arben Ahmetajt dhe Damian Gjiknurit si dhe mafies ndrkombtare t plehrave.

Nuk sht problemi q kta po sjellin nj shkall m t mir menaxhimi mbetjesh, por a do t djegin aty dhe mbetje q importohen? Apo do t mbyllin syrin dhe veshin si bn kur hyri makina e blinduar e Emilajno Shullazit nga Durrsi apo kamiont me drog?! Ky sht problemi.

Lexoni dhe kete

META: KA MBETUR DHE PAK KOHË PËR TË REFLEKTUAR

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot se ka mbetur edhe pak kohë për të …